Archiv článků (rubrika Regiony)

Bylo nalezeno 1450 záznamů.

51. Liberecký kraj se otevírá komunitní energetice, v budoucnu očekává významné úspory energií

Liberecký kraj se rozhodl na své půdě otevřít žhavé téma komunitní energetiky. Seminář pořádaný minulý týden krajskou Agenturou regionálního rozvoje ukázal cesty k novým projektům využívajícím potenciál této formy energetiky. Zároveň přinesl velké množství praktických poznatků, jak v regionu výhledově zefektivnit i zlevnit nakládání s energiemi.
5. 4. 2023 Liberecký kraj Regiony

52. Hejtman, primátor a starostové budou proti rušení poboček ČP postupovat společně

Plzeňský kraj, město Plzeň a starostové z regionu vyzvou vedení České pošty a Ministerstvo vnitra ČR, aby přistoupili k rušení vybraných poštovních poboček namísto k letošnímu červnu k 1. 1. 2024. Cílem je získat více času na případnou úpravu seznamu rušených pošt a na jednání o převzetí poboček v rámci partnerství s ČP. Dohodla padla dnes na krajském úřadě, kde proběhlo jednání hejtmana, primátora města Plzně a dotčených starostů.
4. 4. 2023 Plzeňský kraj Regiony

53. Kdo bude Evropským hlavním městem kultury 2028?

Letos v létě by mělo být jasné, které české město se stane Evropským hlavním městem kultury (EHMK) roku 2028. Ve finále jsou Broumov a České Budějovice. Město, které titul získá, bude moci celý rok představovat Evropě svůj kulturní život a podnítit tak další rozvoj této oblasti.
4. 4. 2023 Obec a finance Regiony

54. Tématem konference byly nedostatek bytů i ztráta bydlení

O sociálním a dostupném bydlení diskutovali účastníci konference s názvem Rozvoj sociálního a dostupného bydlení: stát, kraj, obce v pátek 31. března 2023. Více než sedmdesát aktérů a zájemců o toto téma nejen z Libereckého kraje bylo přítomno na setkání. Mimo jiné promluvil i hejtman Martin Půta, ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček a starostové obcí, ve kterých se programy podpory bydlení úspěšně rozvíjejí.
3. 4. 2023 Liberecký kraj Regiony

55. Soutěž Vesnice roku 2023 je zahájena

Místopředseda vlády a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš zahájil v prostorách Senátu společně s náměstkem ministra zemědělství Radkem Holomčíkem, předsedkyní Spolku pro obnovu venkova Veronikou Vrecionovou a místopředsedou Svazu měst a obcí ČR Pavlem Drahovzalem v pořadí už 27. ročník soutěže Vesnice roku. Záštitu nad ním převzal předseda Senátu PČR Miloš Vystrčil a také Stálá komise Senátu pro rozvoj venkova.
31. 3. 2023 Vesnice roku Regiony

56. K vyšší bezpečnosti na Frýdlantsku by mohla přispět nová smlouva mezi Českem a Polskem

Jak zabránit vzrůstající kriminalitě ve Frýdlantském výběžku, jak posílit policejní hlídky či zlepšit nevyhovující mobilní signál a zvýšit počet kamer, které by dohlíželi na potenciální pachatele? Zejména o tom jednali ve středu 29. března v Dolní Oldříši hejtman Libereckého kraje Martin Půta, krajský policejní ředitel Libor Špráchal a zástupci dotčených obcí.
31. 3. 2023 Liberecký kraj Regiony

57. Regionální stálá konference zhodnotila aktuální dění v oblasti Fondu spravedlivé transformace

Regionální stálá konference Ústeckého kraje (RSK) se 29. března 2023 sešla v prostorách Inovačního centra na svém 39. zasedání. Hlavním bodem programu bylo aktuální dění v oblasti Fondu spravedlivé transformace (FST). Zástupci Ministerstva životního prostředí, které je řídícím orgánem Operačního programu Spravedlivá transformace (OPST), představili stav implementace programu, harmonogram vyhlašovaných výzev a finanční řízení programu.
31. 3. 2023 Ústecký kraj Regiony

58. Středočeský kraj uvolní na podporu venkovských prodejen z krajského rozpočtu 3,7 milionu Kč

Rada Středočeského kraje projednala a doporučila zastupitelům schválit dalších 51 žádostí o dotaci v rámci programu Obchůdek 2021+, který je určen na podporu udržení provozu maloobchodu v menších obcích. Prvních 53 žádostí již schválilo Zastupitelstvo na svém pondělním zasedání. Nyní se jedná o žádosti, kterým nebylo možné vyhovět v rámci alokace v programu od Ministerstva průmyslu a obchodu. Rada proto rozhodla uvolnit z krajského rozpočtu celkem 3,7 milionu Kč tak, aby bylo možné uspokojit všechny přijaté žádosti.
31. 3. 2023 Středočeský kraj Regiony

59. Vláda jednala s vedením Olomouckého a Moravskoslezského kraje o pomoci strukturálně znevýhodněným regionům

Vláda Petra Fialy se ve středu 29. března 2023 na výjezdním zasedání v Jeseníku zabývala tématy souvisejícími s rozvojem socioekonomicky zaostávajících a strukturálně postižených regionů. Na schůzi vlády navázalo jednání s vedením Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Poté se členové vlády sešli i se starosty obcí na Jesenicku.
30. 3. 2023 Úřad vlády Regiony

60. Kraj a Litomyšl řeší řadu společných projektů

V rámci pravidelných cest po regionu navštívil v úterý hejtman Pardubického kraje Martin Netolický město Litomyšl. Se starostou Danielem Brýdlem a místostarostou Radomilem Kašparem řešil mimo jiné oblasti středního školství, zdravotnictví, ale také dopravy v návaznosti na budování dálnice D35.
30. 3. 2023 Pardubický kraj Regiony

61. Zrušení územní ochrany kanálu Dunaj-Odra-Labe přinese obcím příležitosti, na pozemcích však nepůjde stavět hned

Vláda v únoru zrušila usnesení, která souvisela s územní ochranou pro celé průplavní spojení Dunaj-Odra-Labe. Díky tomu mohou radnice začít přípravy na využití pozemků začleněných do územní rezervy pro svůj další rozvoj. Nové projekty však na těchto pozemcích nepůjde zahájit okamžitě. Podle odhadů budou procesní změny předcházející nutným změnám územních plánů hotové nejdříve na konci letošního roku.
29. 3. 2023 Pardubický kraj Regiony

62. Podnikání se v Olomouci daří

Vítězem letošního ročníku výzkumu Město pro byznys se v Olomouckém kraji stalo statutární město Olomouc. Podnikání se výborně daří také v Prostějově a Mohelnici. Výzkum, jehož výsledky jsou vyhlašovány na krajských setkáních Svazu měst a obcí, zpracovává analytická agentura Datank a hodnotí v něm všech 205 obcí s rozšířenou působností v České republice a městské části Hlavního města Prahy.
29. 3. 2023 Město pro byznys Regiony

63. Na rozvoj malých obcí míří více než 6 milionů korun, počítá se například s rekonstrukcí školy či s opravami veřejného osvětlení

Zastupitelé Středočeského kraje schválili 13 žádostí o dotaci na rozvoj malých obcí do 2000 obyvatel. Na projekty bude ze Středočeského Fondu obnovy venkova využito více než 6 milionů korun. Největší dotace by měla putovat na opravu základní školy v Trhovém Štěpánově (1 360 000 Kč) či na nový chodník v Kostelních Střimelicích (1 448 000 Kč).
28. 3. 2023 Středočeský kraj Regiony

64. Zlínský kraj hodlá půl milionem korun podpořit obnovu turistického značení

Obnovu celkem 910 km turistických tras a kontrolu a doznačení 1400 km cyklotras plánuje letos ve Zlínském kraji Klub českých turistů. Zlínský kraj tuto činnost dlouhodobě podporuje, letos pro ni má připraveno půl milionu korun. Turistické značení v České republice je považováno za nejkvalitnější v Evropě.
27. 3. 2023 Zlínský kraj Regiony

65. Praha získá pro letošní rok více než půl miliardy korun od státu na obnovu významných komunikací ve městě

Zastupitelstvo hl. m. Prahy na čtvrtečním jednání schválilo uzavření Smlouvy o poskytnutí finančních prostředků z rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) na rok 2023. Bude se jednat celkem o částku ve výši 530 870 000 Kč, kterou hlavní město využije na financování oprav a údržby komunikací, které provizorně nahrazují části dosud nevybudovaného Pražského okruhu. Například se bude jednat o pokračující obnovu Barrandovského mostu, rekonstrukci části ulice Průmyslová nebo o instalaci protihlukových opatření v ulici 5. května.
27. 3. 2023 Praha Regiony

66. Zlín nezapře své podnikatelské kvality

Srovnávací výzkum Město pro byznys, který hodnotí všech 205 měst a obcí s rozšířenou působností v České republice, vyhodnocuje analytická agentura Datank. Krajské výsledky jsou již tradičně vyhlašovány na setkáních Svazu měst a obcí ČR. Ve Zlínském kraji exceluje statutární město Zlín v podnikatelském prostředí i v přístupu veřejné správy. V obou těchto hlavních kategoriích výzkumu zabodovalo v rámci krajského srovnání. Na dalších stupních vítězů se umístily Uherské Hradiště a Rožnov pod Radhoštěm.
27. 3. 2023 Město pro byznys Regiony

67. Zástupci obcí: Na venkově musíme udržet dostupné služby, jinak lidé odejdou do měst

Na 150 starostů se účastnilo konference Život v obcích 2023+, kterou ve čtvrtek pořádalo Sdružení místních samospráv ČR v Pardubicích. Hlavním tématem konference, na níž vystoupili rovněž ministr vnitra a 1. místopředseda vlády Vít Rakušan, ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, bylo udržení dostupných služeb na venkově a zvyšování obslužnosti venkova pomocí moderních řešení.
24. 3. 2023 SMS ČR Regiony

69. Jihočeské obce se mohou těšit na 48 nových projektů

Nová sportoviště, školy a školky, domovy pro seniory, kulturní domy, hasičské zbrojnice, autobusové nádraží. Opravený kostel, prodejna či knihovny. Celkem 48 projektů jihočeských obcí dostane peníze z Krajského investičního fondu na realizaci projektů, které mají zkvalitnit život Jihočechů. Dvě stě třicet milionů korun kraj rozdělí tak, aby uspokojil projekty, které mají pro obec největší rozvojový potenciál, nejvíce uživatelů a největší multiplikační efekt.
24. 3. 2023 Jihočeský kraj Regiony

70. Ostrava zůstává městem pro byznys Moravskoslezského kraje

Vítězná Ostrava si udržuje kvalitní podnikatelské prostředí, a obhájila tak loňské první místo v kraji ve srovnávacím výzkumu Město pro byznys. Na druhé místo se dostala Opava, bronz bere Frýdek-Místek. Výzkum, jehož výsledky jsou vyhlašovány na krajských setkáních Svazu měst a obcí, zpracovává analytická agentura Datank a hodnotí v něm všech 205 obcí s rozšířenou působností v České republice.
23. 3. 2023 Město pro byznys Regiony

73. Starostky a starostové jednali na půdě kraje

Sídlo Královéhradeckého kraje bylo dějištěm krajského setkání Svazu měst a obcí ČR, které se po dvouleté pauze opět konalo prezenčně. Program setkání nabídl starostkám a starostům novinky ze světa samospráv a jeho hlavním tématem byla efektivita, úspory a pozitivní rozvoj obcí.
22. 3. 2023 Královéhradecký kraj Regiony

74. Setkání s představiteli obcí a měst zakončili krajští radní na Rokycansku

Diskuse k pořízení digitálních technických map, o postupující digitalizaci státní správy, vzniku nového Centrálního místa služeb či možném vzniku nového platebního portálu po vzoru Středočeského kraje, byly hlavními tématy setkání vedení Plzeňského kraje se starostkami a starosty ve Stodě na jižním Plzeňsku a Rakové na Rokycansku. Stejně jako v případě dvou předchozích setkání se dostalo i na dotace z oblasti regionálního rozvoje a životního prostředí, anebo na revitalizaci objektů kulturního dědictví v obcích.
20. 3. 2023 Plzeňský kraj Regiony

75. Brno je městem pro podnikání

Statutární město Brno je nejlepším městem v celém Jihomoravském kraji z hlediska podnikatelského potenciálu. Podnikání se daří velmi dobře také v Moravském Krumlově a Hodoníně. Srovnávací výzkum Město pro byznys hodnotí všech 205 měst a obcí s rozšířenou působností v ČR a 22 městských částí hlavního města Prahy. Regionální výsledky výzkumu jsou vyhlašovány na krajských setkáních Svazu měst a obcí ČR.
20. 3. 2023 Město pro byznys Regiony

76. Fond malých projektů česko-rakouské spolupráce 2014–2020 bilancuje

Fond malých projektů (FMP) v rámci programu Evropské unie Interreg, který byl zaměřen na spolupráci komunit z Česka a Rakouska v různých oblastech, již může bilancovat. Byly podpořeny aktivity typu people-to-people spojené se setkáváním, kulturními slavnostmi, tradicemi, vzděláváním, exkurzemi, sportovními turnaji, ale také zaměřené na dopravu, ekologii nebo univerzitní spolupráci.
17. 3. 2023 Kraj Vysočina Regiony

77. Zástupci kraje se setkali se starosty ve Svatavě, v Lipové a Tuřanech

Stav komunikací, bezpečnost, investiční záměry, pokrytí signálem, život v obci či městě, to jsou jen některá z témat, která pravidelně projednávají hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek a radní pro rozvoj venkova Vít hromádko s vedením měst a obcí v regionu na svých pracovních výjezdech po kraji.
17. 3. 2023 Karlovarský kraj Regiony

78. V sídle Kraje Vysočina se uskutečnila odpadářská konference příkladů dobré praxe

Kongresový sál Krajského úřadu Kraje Vysočina dnes zaplnilo na 80 zástupců samospráv, úředníků odpadového hospodářství obcí a regionálních odpadářských společností. Zúčastnili se třetího ročníku konference zaměřené na příklady dobré praxe z oblastí předcházení vzniku odpadů a materiálové využití vytříděných odpadů.
16. 3. 2023 Kraj Vysočina Regiony

79. Moravskoslezský kraj pomáhá i v oblasti životního prostředí

Moravskoslezský kraj přispěje obcím celkem 32 milionů korun na vodohospodářské projekty. Krajské peníze pomohou najít optimální způsob odkanalizování obcí, čištění splaškových vod nebo hospodaření se srážkovými vodami. Kraj přispěje i na samotnou výstavbu vodovodních a kanalizačních sítí, čistíren a vodárenských objektů. Krajští zastupitelé dnes také schválili příspěvek ve výši 3,2 milionu korun 36 chovatelům ovcí a koz na ochranu stád před útoky vlka.
15. 3. 2023 Moravskoslezský kraj Regiony

80. Za podnikáním nejlépe do Jablonce nad Nisou

Podmínky pro podnikání jsou v rámci Libereckého kraje nejvýhodnější v Jablonci nad Nisou. Vyplývá to ze srovnávacích výzkumu Město pro byznys, který z hlediska dat připravuje analytická agentura Datank. Na druhé příčce se v regionu umístily Semily a Liberec. Srovnávací výzkum Město pro byznys hodnotí v rámci celé ČR každoročně všech 205 měst a obcí s rozšířenou působností a městské části Hlavního města Praha. Krajské výsledky jsou vyhlašovány v rámci regionálních setkání Svazu měst a obcí ČR.
15. 3. 2023 Město pro byznys Regiony

81. Staňte se Vesnicí roku 2023 Kraje Vysočina

V obci Třeštice, která loni získala titul Vesnice Kraje Vysočina roku 2022 a v celostátním kole skončila na druhém místě, byl 8. března 2023 uspořádán motivační seminář pro zástupce obcí, kteří mají zájem se do tradičního klání zapojit. Jeho cílem bylo předat účastníkům nejen základní informace o soutěži, ale i postřehy členů hodnotitelských komisí, sdílet zkušenosti vítězných obcí a především inspirovat nováčky, jak mohou prezentace svých obcí připravit.
13. 3. 2023 Kraj Vysočina Regiony

82. Pardubický kraj může pomoci obcím se zajištěním údržby břehů řek

Starostové obcí v regionu dlouhodobě řeší neutěšený stav některých břehů řek a vodních toků. I o tom jednal hejtman Martin Netolický na setkání se zástupci Povodí Labe a Skupinou ČEZ. Předmětem jednání bylo také nastavení majetkoprávních vztahů ve spojitosti s posílením kapacity elektrické energie na Králicku. Tento projekt pomůže zásadně urychlit tolik potřebný rozvoj energetické sítě nejen v oblasti Králicka, ale i v dalších částech Pardubického kraje.
13. 3. 2023 Pardubický kraj Regiony

84. Jednání se starosty se tentokrát konala v Tepličce, Mnichově a Horním Slavkově

Co trápí vedení měst a obcí? S jakými problémy se potýkají a jak jim může být nápomocen Karlovarský kraj? To jsou nejčastější otázky, které zaznívají v rámci společných setkání zástupců kraje se starosty měst a obcí. Tentokrát se vydal hejtman Petr Kulhánek, náměstek Karel Jakobec a radní Vít Hromádko do Tepličky, Mnichova a Horního Slavkova.
10. 3. 2023 Karlovarský kraj Regiony

85. Středočeský kraj rozdělí na podporu venkovských prodejen celkem 4 miliony

Rada Středočeského kraje projednala a doporučila zastupitelům schválit celkem 53 žádostí o dotaci v rámci programu Obchůdek 2021+, který je určen na podporu udržení provozu maloobchodu v menších obcích. I přes původní záměr podpořit zejména prodejny v hospodářsky a sociálně ohrožených územích, budou uspokojeny i další žádosti, které kraj v rámci dotačního programu obdržel. Téměř 1,8 milionu Kč je určeno na 24 žádostí prodejen z tzv. HSOÚ, dalších 2,2 milionu Kč poputuje na 29 žádostí nezařazených do HSOÚ.
10. 3. 2023 Středočeský kraj Regiony

87. Problémy rozvoje nejmenších sídel

Počátkem února se konal tradiční seminář Venkov, který pořádá výzkumné centrum RURAL na Přírodovědecké fakultě UK. Sešli jsme se s dr. Radimem Perlínem, který je duší celé akce. Hovořit budeme nejen o venkově, ale i o studijních programech, které je možné na geografii studovat.
8. 3. 2023 Obec a finance Regiony

89. Díky přeshraniční spolupráci mohou do regionu přitéct milióny korun

Program Interreg Česko-Polsko 2021–2027 nabízí jedinečnou příležitost k získání peněz na rozvoj obou sousedících regionů. Ačkoli hlavním řídícím orgánem zůstává Ministerstvo pro místní rozvoj, důležitou roli sehrává i Olomoucký kraj. Zájemcům například vysvětlí, jak o peníze zažádat.
6. 3. 2023 Olomoucký kraj Regiony

90. Podmínky soutěže Vesnice roku 2023

Do soutěže se mohou přihlásit obce vesnického charakteru (včetně statutu města a městyse), které mají maximálně 7500 obyvatel a které mají zpracovaný vlastní strategický dokument zabývající se rozvojem obce, program obnovy vesnice nebo program rozvoje svého územního obvodu. Do soutěže se hlásí obec vždy jako celek, včetně svých místních částí. Do soutěže bude zařazena obec, která v termínu nejpozději do 28. dubna 2023 doručí řádně vyplněnou přihlášku na Ministerstvo pro místní rozvoj.
6. 3. 2023 MMR ČR Regiony

91. Chlumec nad Cidlinou a povinnost úklidu soukromé zahrady

Nejvyšší soud zrušil rozsudek Krajského soudu v Hradci Králové, kterým bylo městu Chlumec nad Cidlinou nařízeno provádět úklid soukromé zahrady, kam padalo listí a další imise ze stromů ze sousedního městského pozemku.
3. 3. 2023 Nejvyšší soud Regiony

93. Na západě Čech je Městem pro byznys Plzeň

Plzeň se prosadila v letošním ročníku srovnávacího výzkumu Město pro byznys. Další stupně vítězů v rámci Plzeňského kraje obsadily Rokycany a Nýřany. Srovnávací výzkum Město pro byznys hodnotí v rámci celé České republiky každoročně 205 měst a obcí s rozšířenou působností a městské části Hlavního města Praha. Výzkum zpracovává analytická agentura Datank. Krajské výsledky jsou vyhlašovány v rámci regionálních setkání Svazu měst a obcí ČR.
3. 3. 2023 Město pro byznys Regiony

94. Chomutov je pro podnikání nejvíce přívětivý v Ústeckém kraji

Srovnávací výzkum Město pro byznys jasně ukázal, že Chomutov je v Ústeckém kraji pro podnikatelskou sféru místem zaslíbeným. Zasloužil se o to vstřícný přístup magistrátu k podnikatelům i výhodné podmínky pro podnikání. Na druhé příčce se v kraji umístil Most a na třetí Varnsdorf.
2. 3. 2023 Město pro byznys Regiony

95. Město pro byznys – Lysá nad Labem nejlepší ve Středočeském kraji

Obec s rozšířenou působností Lysá nad Labem exceluje při výzkumu jak v kategorii podnikatelské prostředí, tak i v hodnocení přístupu veřejné správy. V obou těchto hlavních kategoriích výzkumu se v rámci Středočeského kraje umístila na prvním místě. Na druhém a třetím místě se ve Středočeském kraji umístily Mladá Boleslav a Černošice. Srovnávací výzkum Město pro byznys, který hodnotí všech 205 měst a obcí s rozšířenou působností v České republice a 22 městských částí Hlavního města Praha, vyhodnocuje analytická agentura Datank. Regionální výsledky výzkumu jsou vyhlašovány na krajských setkáních Svazu měst a obcí ČR.
1. 3. 2023 Město pro byznys Regiony

96. Ústecký kraj jako první na severozápadě Čech požádal o dotaci z Fondu pro spravedlivou transformaci

Ústecký kraj se stal v regionu severozápadních Čech prvním žadatelem o finanční prostředky z Fondu pro spravedlivou transformaci. Podáním projektu Transformační centrum Ústeckého kraje se tak zapojuje do procesu, který je zaměřen na řešení negativních dopadů odklonu od závislosti na fosilních palivech v regionu. Realizace projektu může umožnit rychlejší dekarbonizaci, zavádění obnovitelných zdrojů energie a revitalizaci území.
1. 3. 2023 Ústecký kraj Regiony

98. Ve Verměřovicích připravují rozšíření mateřské školky

Obec Verměřovice byla další zastávkou hejtmana Martina Netolického při cestě po regionu Lanškrounska a Letohradska. Se starostou Miroslavem Křivohlávkem a místostarostou Tomášem Moravcem řešil rozvojové plány obce, mezi kterými je příprava pozemků pro výstavbu rodinných domů. S tím bude muset být spojeno rozšíření občanské vybavenosti včetně rozšíření kapacity mateřské a základní školy.
27. 2. 2023 Pardubický kraj Regiony
Bylo nalezeno 1450 záznamů.