K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Pro 300 000 bytů skončí deregulace až v roce 2012

Datum: 1. 7. 2009, zdroj: MMR ČR, rubrika: Bydlení

Ministerstvo pro místní rozvoj vyhlásilo ukončení deregulace nájemného, které mu ukládá zákon č. 107/2006 Sb. o jednostranném zvyšování nájemného. Dnes také spustilo novou verzi kalkulačky pro výpočet nájemného.

Podle odhadů ministerstva bude průměrné navýšení nájmů u regulovaných bytů 17,3 %. Jde ale o průměrné číslo, které je odlišné pro jednotlivé kraje, oblasti a byty.

"Konečné navýšení závisí na mnoha faktorech, například na základní ceně za lokalitu, aktuální výši nájemného a počtu let deregulace," uvedl ministr Vondruška.

Pro téměř 450 000 bytů je rok 2010 posledním, ve kterém je maximální výše nájmu stanovena zákonem. Od roku 2011 bude v těchto bytech platit volné nájemné a jeho výše bude záviset na dohodě mezi majitelem bytu a nájemníkem.

"Jednostranné zvyšování nájemného končí příští rok pro 450 000 bytů. Poté už bude vše záležet na dohodě mezi majitelem a nájemcem," řekl Rostislav Vondruška.

Pro více než 300 000 bytů se ale deregulace nájemného prodlužuje až do roku 2012. Jedná se o byty ve všech krajských městech (s výjimkou Ostravy a Ústí nad Labem) a obcích Středočeského kraje s počtem obyvatel nad 10 000. Cílem prodloužení deregulace v těchto lokalitách je především sociální opatření -- nájemné v těchto bytech už je velmi vysoké, přesáhlo částku 40 Kč/m2 a jednorázové navýšení na cílové nájemné by znamenalo vysoké sociální zatížení nájemníků.

Kalkulačka nájemného platná pro rok 2010 a pro vybrané oblasti až do roku 2012, byla dnes představena na tiskové konferenci. Tento nástroj umožní každému velmi jednoduše vypočítat, jakou maximální výši nájmu může očekávat. Od dnešního dne je k dispozici široké veřejnosti na stránkách ministerstva pro místní rozvoj.

Jan Štoll

TOPlist
TOPlist