K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
URBIS Smart City Fair 2020

První žádosti o dotace na výstavbu 124 sociálních bytů

Datum: 20. 10. 2009, zdroj: MMR ČR, rubrika: Bydlení

Státní fond rozvoje bydlení přijal prvních šest žádostí o dotace na výstavbu sociálního nájemního bydlení, které umožní vznik 124 bytů pro sociálně slabší občany. Dotace na výstavbu těchto bytů je v řádu cca 60 milionů Kč.

Žádosti o dotace z programu podpory výstavby sociálních bytů jsou přijímány od 15. října 2009. Přijetí žádostí na podporu výstavby 124 bytů v průběhu čtyř dnů lze považovat za úspěšný start tohoto programu.

"Počet prvních žádostí, díky kterým má vzniknout více než sto bytů pro sociálně slabé, jasně ukazuje na to, že poptávka po sociálním bydlení je u nás velmi značná. Právě tento nástroj pomůže současné složité bytové situaci u nás," uvedl ministr Vondruška.

Mezi prvními žadateli o dotaci jsou zastoupeny obce, bytová družstva a soukromí investoři.

  • Bytové sdružení Teplice, s. r. o. -- 11 bytů stavební úpravy bytů nezpůsobilých k bydlení
  • Bytové sdružení Teplice, s. r. o. -- 10 bytů stavební úpravy bytů nezpůsobilých k bydlení
  • Město Sušice -- 9 bytů nástavba, vestavba
  • Město Ústí nad Orlicí -- 33 bytů stavební úpravy prostorů nesloužících k bydlení
  • Soukromý investor -- fyzická osoba -- 60 bytů novostavba
  • Soukromý investor -- fyzická osoba -- 1 byt novostavba

"Cílem dotace je podporovat výstavbu finančně dostupných nájemních bytů, které jsou určeny opakovaným příjemcům sociálních dávek v hmotné nouzi, osobám se sníženou soběstačností a seniorům," připomněl Rostislav Vondruška.

Dotace jsou určeny právnickým a fyzickým osobám k uhrazení části nákladů na výstavbu podporovaných sociálních nájemních bytů a to jak na zcela novou výstavbu, tak na vznik sociálních bytů pomocí rekonstrukce, nástavby nebo přístavby vhodné nemovitosti.

Byty musejí sloužit nejméně 10 let jako sociální nájemní bydlení v období 15 let od dokončení stavby. Celková výše dotace, která se vypočte jako součet dotací na jednotlivé sociální byty, nesmí přesáhnout 30 % celkových investičních nákladů na výstavbu sociálních nájemních bytů.

Dotace je individuální na každý byt. Investor tak může z plánovaného bytového komplexu vyčlenit na sociální nájemní byty jen určitý počet bytů a na ty jednotlivě žádat dotace.

Ayrer Martin

TOPlist
TOPlist