K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
URBIS Smart City Fair 2020

Co znamená "v místě obvyklé nájemné"?

Datum: 20. 10. 2009, zdroj: MMR ČR, rubrika: Bydlení

Po dokončení procesu deregulace nájemného v roce 2010 a 2013 může pravděpodobně docházet k neshodám mezi pronajímatelem a nájemcem při stanovení nové výše nájmu. Pokud mezi nimi nedojde k prvotní dohodě o změně nájemného v průběhu trvání nájemního vztahu, budou se moci obrátit na soud, který určí tzv. v místě obvyklé nájemné.

V místě obvyklé nájemné je cena, kterou by bylo možno v daném místě a čase dosáhnout při pronájmu konkrétního bytu s jeho konkrétními vlastnostmi. Nejedná se tedy o průměrné či převažující nájemné v daném místě. Smyslem využití takto definovaného v místě obvyklého nájemného je vázat možnost změny nájemného, nedohodnou-li se strany jinak, na skutečný vývoj nájemného na místním trhu s byty.

V místě obvyklé nájemné za byt je definováno obdobně jako pojem "obvyklá cena", která se v českém právním řádu vyskytuje poměrně často (např. obchodní zákoník, občanský soudní řád, zákon o mzdě a řada dalších) a pro soudy proto nemůže být problém posoudit oprávněnost požadavku na užití obvyklého nájemného.

Uvedená problematika je v současné době účinně řešena poslaneckým tiskem č. 805 -- dílčí novela občanského zákoníku v oblasti nájemního práva, která mimo jiné pojem "obvyklé nájemné" obsahuje.

Ayrer Martin

TOPlist
TOPlist