K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Další informace
Chci provozovat ParcelBox

Regionální rada Moravskoslezsko získala mezinárodní ocenění EPSA 2009, uspěla i v testu transparentnosti

Datum: 5. 11. 2009, zdroj: Regionální rada regionu soudržnosti Moravskoslezsko, rubrika: Ostatní

Regionální rada Moravskoslezsko získala mezinárodní ocenění European Public Sector Award (EPSA) 2009 za inovativní a efektivní přístup k řízení ve veřejné správě. Slavnostní vyhlášení druhého ročníku soutěže evropských organizací působícíchve veřejném sektoru proběhlo 4. listopadu 2009 v Maastrichtu. Souběžně uspěla i v testu transparentnosti, který provedlo a jehož výsledky aktuálně zveřejnilo Ministerstvo pro místní rozvoj ČR. Co je tak cenného na přístupu Regionální radyMoravskoslezsko a jak se tato ocenění reálně promítají ve správě veřejných zdrojů a při práci s klienty?

Porotu EPSA organizace zaujala svým pojetím "Inspired by business" neboli způsobem řízení inspirovaným dobrou praxí ze soukromé sféry. Dočkala se uznání za dlouhodobé nastavení strategických cílů, k jejichž naplňování přispívá definovaná organizační strategie, systematický způsob plánování a zvolená organizační struktura. Inovativní přístup odráží hlavně schopnost organizace produkovat nová řešení. Jedním z nich je například vlastní elektronická aplikace pro vyhodnocování socio-ekonomických přínosů a nákladů předkládaných záměrů, která podporuje výběr úspěšných projektů. To vše je v případě Regionální rady Moravskoslezsko založeno na pevných základech práce s lidskými zdroji.

"Naši schopnost efektivně vést a rozvíjet své zaměstnance, kterou jako jedno z kritérií letos ocenila EPSA, potvrdilo již v říjnu minulého roku získání mezinárodního stadnardu Investors in People. V obou případech jsme první organizací veřejné správy v České republice, které se tato ocenění podařilo získat," vyzdvihuje David Sventek, ředitel Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko. "Regionální rada je výkonná a zároveň efektivní organizace, což je dobrou zprávou pro všechny, kteří se o evropské dotace v Moravskoslezsku ucházejí, a tedy i pro region a jeho další rozvoj. Stejně tak pro Evropskou komisi jako partnera na nejvyšší úrovni. Máme všechny předpoklady k tomu, abychom zde uplatnili a zúročili všechny evropské peníze, jimiž můžeme přispět k rozvoji kraje a jeho obyvatel," věří Marian Lebiedzik, místopředseda Regionální rady Moravskoslezsko a náměstek hejtmana kraje.

Kvality úřadu, které vedly k ocenění EPSA lze vidět také v každodenním styku a práci s žadateli o dotace a jejich příjemci. Klienti Regionální rady Moravskoslezsko využívají výhod informačního servisu Dobrá rada, který zahrnuje konzultační a informační služby a je založený na spojení osobního přístupu a moderních informačních technologií.

S tím souvisí i výsledky testu transparentnosti prostředí v oblasti strukturálních fondů, který provedl Národní orgán pro koordinaci Ministerstva pro místní rozvoj ČR. Mezi 17 hodnocenými se web Regionální rady Moravskoslezsko umístil na nejvyšších příčkách. Vytčené nedostatky se týkají informací, které jsou pro uživatele webu i širokou veřejnost spíše nepodstatné. "Zajímáte se o evropské dotace v Moravskoslezsku a chcete přehledné a ucelené informace? Pak se podívejte se na stránky www.dobra-rada.cz, říká vlastně průzkum ministerstva. Navíc vám rádi poradíme," komentuje výsledky testu Sventek.

Regionální rada je relativně mladou organizací. Vznikla teprve v roce 2006 za účelem správy evropských i státních veřejných zdrojů z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko. Jejím hlavním úkolem i cílem je efektivní využití těchto peněz podporou investičních rozvojových projektů, které se zúročí v rozvoji kraje a zlepšených podmínkách pro život místních obyvatel.

Michal Sobek

TOPlist
TOPlist