K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
URBIS Smart City Fair 2020

MMR chce novým opatřením podpořit výstavbu bytů

Datum: 16. 11. 2009, zdroj: MMR ČR, rubrika: Bydlení

Ministerstvo pro místní rozvoj předloží v pondělí Vládě ČR opatření, jehož cílem je snížit současnou neochotu bank riskovat a podporovat investice do bytové výstavby. Obsahem opatření je záruka Státního fondu rozvoje bydlení za úvěry poskytnuté bankami na výstavbu nájemních bytů.

Na zbytek roku 2009 se počítá s ručením za úvěry v objemu 300 mil. Kč a v roce 2010 se bude jednat o objem 1 mld. Kč. Předpis musí být ještě předložen k notifikaci Komisi Evropských společenství a než bude tento proces v Bruselu dokončen bude podpora poskytována v režimu "de minimis".

"Výstavba nájemních bytů bude financována ze zdrojů právnických a fyzických osob. Na výdaje z rozpočtu SFRB bude mít novela dopad pouze v případě realizace ručení," uvedl ministr Vondruška

Hlavní principy navrhované právní úpravy

  • Formou podpory je ručení za úvěr poskytnutý právnickým a fyzickým osobám na výstavbu nájemních bytů.
  • Příjemcem podpory je jakákoliv právnická a fyzická osoba jako investor výstavby nájemních bytů pomocí úvěru.
  • Poskytovatelem podpory je SFRB.
  • Ručením lze zajistit úvěr na dobu minimálně 10, nejdéle pak 40 let.
  • Ručení je omezeno do výše 70 % nesplacené části jistiny, nejvýše do 1500 tis. Kč na jeden byt. V případě, že investorem je obec a součástí výstavby je technická infrastruktura, pak lze podpořit objem až 1800 tis. Kč na jeden byt.
  • V případě, že je prováděna stavební úprava, kterou vznikne byt z prostor určených k jiným účelům než k bydlení nebo stavební úprava bytu nezpůsobilého k bydlení, smí činit nesplacená část jistiny, za kterou je ručeno, nejvýše 300 tis. Kč na jeden byt.
  • Výše poplatku za ručení stanoví ve smlouvě o ručení SFRB v souladu s komunitárním právem EU.
TOPlist
TOPlist