K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
URBIS Smart City Fair 2020

SFRB podpořil od roku 2001 rekonstrukci už 340 000 bytů

Datum: 13. 1. 2010, zdroj: MMR ČR, rubrika: Bydlení

Program Nový panel je od roku 2009 zaměřen na podporu oprav a modernizaci bytových domů. Od počátku jeho existence v roce 2001, kdy byl ještě zaměřen pouze na panelové domy, bylo žadatelům formou úrokové dotace poskytnuto 12,5 mld. Kč a rekonstruováno bylo přes 340 tisíc bytů. Podle současných odhadů čeká na renovaci ještě více než 600 000 bytů v panelových a více než 800 000 bytů v nepanelových domech, dohromady tedy více než 1,4 milionu bytů.

Program pomocí zvýhodněných podmínek přístupu k bankovním úvěrům usnadňuje financování celkových rekonstrukcí a modernizaci bytových domů. Podpora má formu úrokové dotace, která může v závislosti na rozsahu plánovaných oprav domu snížit úrok z úvěru až o 4 %.

"Program Nový Panel je jeden z nejvýznamnějších nástrojů tuzemské bytové politiky. Pokud by SFRB neměl nějakým způsobem zajištěno další financování, tento program by musel být s největší pravděpodobností v letošním roce výrazně utlumen," uvedl k současné situaci SFRB jeho ředitel Jan Wagner.

Forma, kterou je tato dotace poskytována, má pozitivní vliv na uvolnění soukromého i bankovního kapitálu. Dosavadní zkušenosti ukazují, že 1 Kč státní podpory vyvolá investici 4–5 Kč ze soukromých zdrojů. Navíc vyvolává zpětný příjem ve výši 1,37 Kč do státního rozpočtu ve formě daní.

Hlavním cílem programu je motivovat investory ke komplexní rekonstrukci a modernizaci domů, která ve svém důsledku výrazně zvyšuje standard bydlení a výrazně prodlužuje životnost bytového fondu. Výhoda komplexní rekonstrukce je samozřejmě i úspora energií k vytápění domu. Ta může dosáhnout až 60 %, což výrazně snižuje nejen náklady na provoz domu, ale i dopady na životní prostředí.

Ayrer Martin

TOPlist
TOPlist