K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
ISSS 2020 „Nové perspektivy“

SFRB: Záruky za úvěry podpoří bytovou výstavbu

Datum: 20. 1. 2010, zdroj: MMR ČR, rubrika: Bydlení

Nový, právě připravovaný program Státního fondu rozvoje bydlení má za cíl podpořit výstavbu nájemních bytů. Dosavadní nabídka těchto bytů, které by byly dostupné pro všechny příjmové skupiny obyvatel, je ve většině obcí a měst České republiky stále nedostatečná. Podpůrný program SFRB má za cíl poskytovat záruky za splácení úvěrů na výstavbu nájemních bytů. Program by měl být spuštěn během několika týdnů.

Možnost poskytnutí záruky SFRB za splácení investičních úvěrů na výstavbu nájemních bytů se splatností až 40 let je otevřena všem investorům. Mohou to být města, obce, bytová družstva, soukromé firmy a fyzické osoby. Nařízení, kterým vláda na konci minulého roku stanovila podmínky pro tuto formu podpory, tak plně odpovídá i požadavkům právních pravidel Evropské Unie.

"Garance za úvěry jsou oproti přímým dotacím výrazně lepším nástrojem stimulace bytové výstavby především proto, že jejich působením nedochází k pokřivení přirozeného tržního prostředí," zhodnotil program záruk ředitel Fondu Jan Wagner.

Fond může zajistit investorům ručení až do výše 70 % nesplacené jistiny bankovního úvěru. Zajišťovaná část jistiny přitom nesmí přesáhnout 1,5 mil. Kč na jeden pořizovaný byt a 1,8 mil. Kč v případě, že je žadatelem obec a součástí této výstavby je i část technické infrastruktury v obci. V roce 2010 se počítá s poskytnutím ručení za jistiny úvěrů až do objemu 1 mld. Kč.

Ayrer Martin

TOPlist
TOPlist