K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
ISSS 2020 „Nové perspektivy“

Novinky v oblasti bydlení

Datum: 28. 7. 2011, zdroj: OF 3/2011, rubrika: Bydlení

Do přípravy Mapy nájemného se v květnu zapojily i samotné obce spravující nemalý bytový fond. Orientační pomůcka připravovaná Ministerstvem pro místní rozvoj ČR tak získala další zdroj informací. V tuto chvíli obsahuje, vedle znaleckých posudků také údaje z desítek obcí založené přímo na údajích z nájemních smluv.

Mapa nájemného tyto údaje zachycuje ve třech různých kategoriích: nájemné dle posudku znalce, nájemné volné smluvně sjednané, nájemné smluvně deregulované a nájemné v obecních bytech.

V sekci znaleckých posudků byla překročena hranice 30 % zachycených sídel. Posudek znalce byl zpracován i pro města: Orlová, Třinec a Česká Lípa, kde bylo již v předchozí, dubnové etapě zveřejněno volně smluvně sjednané nájemné.

Ve druhé kategorii, nových smluv, přibyly například Prachatice, některé městské části Ostravy, nebo Opava. Ve třetí, u níž je nájemné upravováno ve formě dodatku k již existujícímu kontraktu, byl doplněn například Litvínov, Ústí nad Labem, Třinec, nebo Český Těšín.

"Musím říci, že s velkou odezvou se naše práce setkala u obecních zastupitelstev, která ve sledovaných sídlech spravují bytový fond. Podklady pro Mapu nájemného poslalo více než tři stovky obcí, z nichž již 99 bylo po ověření zařazeno do květnové aktualizace. Tyto údaje tvoří cenný doplněk k již zveřejněným cenám, i přesto, že rozhodování obcí o výši nájmu se může mnohdy řídit i jinými než obchodními zájmy," uvedl Kamil Jankovský. Do této kategorie své údaje zaslaly například Libochovice, Tábor, Choceň nebo Mikulov.

Podpora oprav bytových domů

Dalších téměř 30 tisíc bytů ve starší zástavbě se ještě v tomto roce dočká státní podpory v programu Nový Panel. Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský ve sněmovně uspěl s návrhem na znovuotevření tohoto dlouhodobého a významného dotačního titulu.

"Sněmovna pochopila prospěšnost programu a také jeho transparentnost," řekl ministr a doplnil: "Každý projekt, který splní parametry nařízení, je automaticky podpořen. Vliv úředníků, zprostředkovatelů, či politiků na poskytnutí konkrétní dotace je nulový." Předběžný sběr žádostí začal již počátkem dubna a do konce měsíce bylo zaregistrováno prvních 268 letošních projektů. Ode dne publikace rozhodnutí poslanců ve Sbírce zákonů začne i jejich plné financování.

Podpořenéch opravy panelových i nepanelových domů letos dosáhnou objemu 4 miliard korun. Státní fond rozvoje bydlení k tomu uvolní 84 milionů korun a zbytek podpory do výše jedné miliardy bude uvolňovat jako příspěvek na úroky k úvěrům. Průměrná délka úvěrů je 12 let.

Program Nový Panel (dříve Panel) funguje deset let a pomáhá všem vlastníkům bytů v panelových i nepanelových domech bez rozdílu. Dosud pomohl opravit více než 360 tisíc bytů.

Úvěry rozhýbou výstavbu

V rámci nové koncepce bytové politiky se MMR rozhodlo dát větší důraz na podpory, které jsou výhodnější z hlediska státního rozpočtu. Týká se to například ústupu od klasických dotací směrem k dlouhodobým úvěrům se zvýhodněnou úrokovou sazbou. Státu se v takovém případě peníze vrací a může je použít na další projekty.

Nařízení vlády, které je v připomínkách, by mělo umožnit realizaci pilotních projektů výstavby nájemních bytů, a to prostřednictvím úvěrů s dlouhou dobou splatnosti. Úvěr je poskytován ve výši maximálně 70 % celkových rozpočtových investičních nákladů. Splatnost úvěru by činila nejvýš 30 let. Poskytovatelem by měl být Státní fond rozvoje bydlení.

MMR

TOPlist
TOPlist