K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Den malých obcí

Za nepřiměřené požadavky na kvalifikaci zaplatí Olomouc 400 000 Kč

Datum: 19. 6. 2013, zdroj: ÚOHS, rubrika: Veřejné zakázky

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil prvostupňovým rozhodnutím z 6. června 2013 pokutu ve výši 400 000 Kč statutárnímu městu Olomouc za chyby ve veřejné zakázce „ZŠ Heyrovského – sportujeme společně“. Rozhodnutí není dosud pravomocné a může být proti němu podán rozklad.

Zadavatel se u zakázky na rekonstrukci sportovního areálu základní školy v objemu více než 28 milionů korun dopustil porušení zákona o veřejných zakázkách v podmínkách týkajících se technických kvalifikačních předpokladů. Statutární město Olomouc požadovalo po uchazečích, aby prokázali, že vedoucí projektu a jeho zástupce mají autorizaci České komory autorizovaných inženýrů pro dopravní stavby. Rekonstrukce sportovního areálu je však jednoznačně stavbou pozemní, nikoliv dopravní, a proto byl tento požadavek nepřiměřený vzhledem k druhu, rozsahu a složitosti prověřované zakázky. Nelze také vyloučit, že tento požadavek mohl odradit od účasti v zakázce dodavatele, kteří mohli nabídnout výhodnější podmínky realizace.

Zadavatel dále požadoval po uchazečích v rámci technické kvalifikace předložení řady certifikátů a osvědčení týkajících se nabízených sportovních povrchů (např. certifikáty od Mezinárodní atletické federace pro nabízené povrchy, autorizace pro pokládku umělého trávníku aj.). Požadování těchto certifikátů je však nezákonné, neboť se nejedná o technické kvalifikační předpoklady, které zákon umožňuje použít. Také tímto postupem mohl zadavatel nepřípustně omezit okruh možných dodavatelů a ovlivnil tak výběr nejvhodnější nabídky.

Nad výše uvedené zadavatel také stanovil příliš krátkou lhůtu pro podání nabídek. Lhůta činila pouze 16 dní, přičemž podle zákona musí být nejméně o jeden den delší.

Martin Švanda

TOPlist
TOPlist