K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Den malých obcí

Elektronické aukce na elektřinu a plyn – pro domácnosti podle GfK velká neznámá

Datum: 5. 9. 2013, zdroj: GfK Czech, rubrika: Veřejné zakázky

Zatímco povědomí o existenci e-aukcí je relativně vysoké, slyšely o nich 2/5 dospělé populace, se skutečnou znalostí je to mnohem horší. Téměř polovina dotázaných si myslí, že pořadatelem je město a mají v ně tedy větší důvěru. Domácnosti mají nereálná očekávání ohledně úspor, protože neví, které části ceny se aukce týká. Mimo to panují mezi lidmi obavy z neznámého dodavatele, dodatečných poplatků a z menší reálné úspory. Vyplynulo to z výzkumů agentury GfK Czech.

Povědomí o elektronických aukcích na výběr dodavatele energií je v populaci České republiky (ČR) poměrně vysoké. Dva z pěti lidí o těchto aukcích alespoň slyšeli. Obyvatelé obcí, ve kterých se taková aukce v nejbližší budoucnosti chystá, vykazují stejnou míru povědomí jako obecná populace.

E-aukce organizují aukční firmy, nikoliv města; lidé jsou v tomto ohledu špatně informováni

Z průzkumu GfK vyplývá, že povědomí o skutečných organizátorech elektronických aukcí je nízké jak v celkové populaci, tak i v obcích, kde se aukce v blízké budoucnosti budou konat. Polovina z lidí, kteří mají o aukcích alespoň nějaké povědomí, považuje za jejich pořadatele město, které je u občanů vnímáno jako důvěryhodný partner. To je ovšem omyl. Skutečným organizátorem jsou aukční firmy, které správně identifikovala jen čtvrtina respondentů. Ty se na seznamu organizátorů ocitly až na posledním místě.

Lidé se nejvíce obávají výhry neznámého dodavatele a dodatečných poplatků

Přibližně čtvrtina dotázaných se v souvislosti s elektronickou aukcí na výběr dodavatele nejvíce obává skutečnosti, že dopředu nevědí, kdo jim bude energie dodávat. Další čtvrtina se obává účtování dodatečných poplatků od nového dodavatele. Pětina vyjadřuje obavy z toho, že reálná úspora nebude odpovídat očekávaní a stejný podíl dotázaných vyjádřil názor, že vysoutěžená cena může být méně zajímavá než případný pokles elektřiny/plynu v následujícím roce.

Andrea Winklerová

TOPlist
TOPlist