K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
isss.online

Elektronické aukce snižují náklady i možnost korupce, míní zástupci českých měst

Datum: 7. 10. 2013, zdroj: NAR, rubrika: Veřejné zakázky

Ostrava – Elektronické aukce výrazně snížily náklady a zároveň zvýšily transparentnost při obchodování. Vyplývá to z průzkumu společnosti NAR marketing mezi 32 českými a 16 slovenskými městy, které používají eAukce například při zadávání stavebních zakázek, nákupu kancelářských potřeb nebo výběru mobilních operátorů.

Při prvním nákupu dané komodity dosahují úspory až 30 procent oproti dřívějším nákladům. S občas zmiňovanými nedostatky eAukcí, například špatnou kvalitou dodávek nebo zhoršením vztahů s tradičními dodavateli z regionu, se města zapojená do průzkumu setkala jen v minimu případů.

Pozitivní přijetí nového trendu v nákupních procesech dokládá rekordní růst počtu aukcí. „V českých městech se počet aukcí loni meziročně raketově zvýšil ze 783 na 1599. Na Slovensku, které s tímto systémem nakupování začalo dříve a největší boom již tedy má za sebou, se počet zvýšil o 66 procent na 596 aukcí,“ uvedl Kaplan.

Jak hodnotíte využívání e-aukcí ve vašem městě?
Jak hodnotíte využívání e-aukcí ve vašem městě?

„Průzkum potvrdil, že většina měst, které eAukce začaly využívat, nedají na tento způsob nákupu dopustit. Ze všech dotazníků se nám vrátil pouze jediný se spíše negativním názorem. Samozřejmě i tento způsob nakupování má své nástrahy, dá se jim ale předejít důkladnou přípravou celého procesu,“ řekl Milan Kaplan, prezident české i slovenské asociace APUeN (Asociace poskytovatelů a uživatelů elektronických nástrojů pro výběrová řízení a elektronické aukce) a ředitel společnosti NAR.

Průměrné úspory v Česku se při použití eAukcí pohybují kolem 13 procent, což se pozitivně projevuje v hospodaření měst. „Když porovnáme výchozí nabídky a konečné vysoutěžené ceny, město v letech 2008 až 2012 ušetřilo téměř 28 milionů korun,“ vysvětluje ve studii vydané NARem Milan Rabiňák, který má na starost veřejné zakázky v Bruntále.

Ve většině měst je největším nepřítelem eAukcí prvotní neochota změnit zaběhané stereotypy. „Když jsme eAukce na jaře roku 2011 spouštěli, mnozí úředníci na ně nahlíželi skepticky. Měli pocit, že jim to přidělá práci, a že se budou muset učit spoustu nových věcí. Dnes již vědí, že jim nový systém naopak hromadu času ušetří. Celý proces je rychlejší, přehlednější, a hlavně veškeré údaje jsou zaznamenané, takže pracovníky nikdo nemůže obvinit, že někomu stranili nebo zmanipulovali výběrové řízení,“ shrnul dvouleté zkušenosti s elektronickými aukcemi místostarosta Holic Vítězslav Vondrouš.

Města využívají eAukce nejčastěji při výběru realizátorů stavebních zakázek, v Česku tvoří výběrová řízení na stavební firmy 55 procent všech městských elektronických aukcí. Například v Chebu takto ročně vysoutěží stavební investice za více než 200 milionů korun. „Úspory se přitom pohybují v řádech desítek milionů. To je pro město důležité, protože ušetřené prostředky můžeme využít na další investice,“ řekl místostarosta Chebu Tomáš Linda.

Ve Žďáru nad Sázavou měli s eAukcemi natolik pozitivní zkušenosti, že městská rada zavedla povinnost takto zadávat všechny zakázky malého rozsahu. „O úspěchu svědčí fakt, že za 4 roky nepodali uchazeči jedinou námitku. S nadsázkou se dá říct, že jediným negativem eAukcí je pro nás to, že jsme s nimi nezačali dříve. Vnímáme je jako návrat k tradičnímu obchodu na tržišti, kde nakupující stanoví parametry poptávky a prodávající mu v rámci soutěže opakovaně nabízí cenu a další požadované vlastnosti. Záleží pouze na uchazečích, nakolik podlehnou tlaku svých konkurentů, respektive o kolik jsou ochotní snížit původní představu o zisku z dané zakázky,“ objasnil průběh aukcí tajemník žďárské radnice Jan Havlík.

Průzkum vyvrátil obavy, že elektronické aukce výrazně znevýhodňují menší regionální firmy. „Především při zadávání stavebních prací oslovujeme převážně firmy ze Znojma o okolí. Právě regionální firmy hodnotí eAukce pozitivně. Naši dodavatelé navíc věří, že elektronické zadávání je transparentnější než obálková metoda,“ dodal ředitel Správy nemovitostí města Znojma Tomáš Šturala.

Vladislav Sobol

TOPlist
TOPlist