K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Den malých obcí

Ceny čestného nákupu (FSA) – uspěla i česká města a jimi zřizované organizace

Datum: 14. 11. 2013, zdroj: APUeN, rubrika: Veřejné zakázky

Ostrava – Ostravská stavební společnost VS – Invest, Tepláreň Košice a Alena Ševčíková z Nemocnice Nové Město na Moravě získaly ocenění FSA (Fair Sourcing Awards) za úspěšné využívání elektronických aukcí. Vybrala je porota nominovaná českou a slovenskou asociací APUeN, která sdružuje poskytovatele i uživatele elektronických nástrojů pro výběrová řízení a elektronické aukce.

Elektronizace je výrazným nákupním trendem posledních let. Zvýšila úspory a zároveň omezila možnost korupce při obchodování, přesto má stále své odpůrce. Většina výhrad však podle zkušeností těch, kteří eAukce využívají, pramení z neznalosti, jak prokázal například nedávný průzkum mezi desítkami českých a slovenských měst.

„Proto pravidelně oceňujeme ty, kteří jsou v této oblasti lídry nebo naopak nadějnými nováčky. Jejich příklady inspirují další,“ řekl Milan Kaplan, prezident obou asociací APUeN a ředitel ostravské společnosti NAR marketing, která je středoevropským lídrem v oboru.

Ostravský VS – Invest zvítězil v kategorii Start určené pro nováčky. Ač firma využívá eAukce teprve od března, stihla už uspořádat na 30 aukcí s průměrnou úsporou 11 procent. „Hlavním přínosem elektronických aukcí jsou samozřejmě úspory, ale důležitá je také transparentnost výběrového řízení,“ vysvětlil obchodně-technický ředitel společnosti Arnošt Ryba.

V kategorii Trend zaměřené na nejúspěšnější uživatele eAukcí a dalších elektronických nástrojů porotci nejvýše ocenili společnost Tepláreň Košice, které jen letos zajistily eAukce například při nákupu uhlí a plynu úspory v řádech stovek tisíc eur.

V kategorii Master určené pro nejvýznamnější osobnosti v elektronizaci soutěží nákupních procesů získala trofej Alena Ševčíková, která má na starost organizaci eAukcí v Nemocnici Nové Město na Moravě. Nemocnice uspořádala od roku 2004 na 300 aukcí s předpokládanou hodnotou téměř 204 milionů a úsporou 31 milionů korun. Vybírá v nich nejen realizátory stavebních prací, ale i dodavatele léčiv a zdravotnické technologie. „Elektronické nákupy zajišťují férová pravidla pro všechny. Spokojeni jsme nejen s cenami, ale také s kvalitou,“ uvedla Ševčíková.

Výsledky Fair Sourcing Awards 2013

Kategorie Start

 1. VS – Invest (Ostrava, ČR)
 2. Port Lotniczy Łódź im. Władysława Reymonta Sp. z o.o. (Letiště Lodž, Polsko)
 3. Nafta, a. s. (Bratislava, Slovensko)

Kategorie Trend

 1. Tepláreň Košice, a. s. (Košice, Slovensko)
 2. Městská část Praha 2
 3. Město Trenčín

Kategorie Master

 1. Alena Ševčíková & Nemocnice Nové Město na Moravě (Nové Město n. M., ČR)
 2. Vladimír Hlušička & Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (Praha, ČR)
 3. Alena Klementová & Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, a. s. (Bratislava, Slovensko)

Zvláštní ceny

 • Tomáš Šturala & Správa nemovitostí města Znojma (Znojmo, ČR)
 • Hana Vávrová & Vesuvius Česká republika, a. s. (Třinec, ČR)

Cena primátora Ostravy

 • Ondrej Jombík & ZSE, a. s. (Bratislava, Slovensko)

Vladislav Sobol

TOPlist
TOPlist