K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Den malých obcí

Hodonín oslovoval opakovaně stejné stavební firmy, za diskriminaci zaplatí pokutu

Datum: 22. 9. 2014, zdroj: ÚOHS, rubrika: Veřejné zakázky

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj zamítl rozklad města Hodonín a potvrdil tak prvostupňové rozhodnutí, kterým byla tomuto zadavateli za porušení zákona o veřejných zakázkách uložena pokuta ve výši 250 000 Kč.

K pochybením došlo v roce 2012 při zadávání tří veřejných zakázek:

  • Parkovací plochy Bažantnice, I. etapa, 3. část, ulice Erbenova, Hodonín, 2) Parkovací plochy Hodonín – Bažantnice I – 2. Etapa – ul. Křičkova, 3) Hodonín – obnova hracích hřišť – II. Etapa
  • Stavební úpravy MK Na Pískách, Hodonín
  • Technická infrastruktura a parkovací stání ul. Horní Plesová, Hodonín

Ve všech případech zadavatel vyzval k podání nabídek opakovaně stejný okruh zájemců, a to společnosti Strabag, VHS Břeclav, Swietelsky, Stavební firma Plus a Inženýrské stavby Hodonín. Nejednalo se přitom o stavební zakázky, jež by samy o sobě byly mimořádné, a město Hodonín nedokázalo uvést žádné zvláštní objektivní skutečnosti, které by zdůvodňovaly zasílání výzvy stejnému okruhu zájemců.

Přestože ke zveřejnění výzev docházelo také na profilu zadavatele, pět přímo vyzývaných dodavatelů bylo zvýhodněno tím, že se o zahájení řízení dozvěděli a současně jim byla poskytnuta zadávací dokumentace, aniž by museli cokoliv vyhledávat. Město Hodonín tak omezovalo účast v zadávacím řízení u těch potenciálních uchazečů, kteří byli schopni zakázku realizovat, avšak zadavatelem nebyli přímo osloveni a o zahájení zadávacího řízení se nedozvěděli.

Postup zadavatele byl tedy diskriminační a mohl podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky.

Martin Švanda

TOPlist
TOPlist