K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Unikátní projekt ekonomů z Masarykovy univerzity přináší inovace do veřejné správy

Datum: 13. 11. 2014, zdroj: Institut veřejné správy KVE ESF MU, rubrika: Regiony

Brno – Veřejná správa je v posledních letech pod neustálým tlakem na snižování výdajů a zefektivňování vlastního fungování. Ukázal to výzkum Institutu veřejné správy při Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity. V unikátním projektu Rozvoj regionů prostřednictvím inovací se na tento problém snaží hledat možná řešení v oblasti meziobecní spolupráce.

Spolupráce univerzit a veřejné správy a s ním spjatý rozvoj mikroregionů. To jsou hlavní cíle ambiciózního projektu ekonomů a studentů z Masarykovy univerzity, který vznikl v květnu letošního roku. „Hlavní motivací pro vznik mikroprojektu byla příležitost vytvořit něco nového, přijít s novými nápady a možnými řešeními. V našem projektu tak řešíme širokou paletu zajímavých problémů, od pořádání farmářských trhů, přes problematiku brownfields až třeba k návrhům a opatřením na zvýšení zaměstnanosti prostřednictvím spolupráce obcí,“ uvedl řešitel projektu Filip Hrůza z Institutu veřejné správy při Katedře veřejné ekonomie ESF MU. V současné době se na projektu s názvem Rozvoj regionů prostřednictvím inovací podílí nejen Masarykova univerzita, ale také Trenčianská univerzita A. Dubčeka a dva mikroregiony, Hrušovansko a Nový Dvůr.

V rámci projektu tak na řešení reálných problémů spolupracují vědecko-výzkumní pracovníci, studenti univerzit a zástupci mikroregionů a obcí. „V konkrétní podobě jde o výměnu zkušeností a rozšíření znalostí a dovedností studentů o projektový management ve spolupráci s mikroregiony,“ popsal docent z Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity Jan Šelešovský, který je také zapojený do řešení projektu.

Pomocí přeshraniční spolupráce se tvůrci projektu snaží zefektivnit fungování veřejné správy ale také zajistit uplatnění studentů na trhu práce na obou stranách společné hranice. „Univerzity jsou prostředí vytvořené hlavně pro výchovu budoucích zaměstnanců, ale také pro výzkum a vývoj. Stejně tak jako v oblasti soukromého sektoru firmy stále častěji s univerzitami spolupracují i v oblasti výzkumu a vývoje, tak i veřejné správě se tento prostor nabízí. Chceme tak využít tohoto prostoru a hlouběji rozvíjet tento model, který se ukazuje jako funkční a přínosný pro obě strany,“ konstatoval Hrůza. „Navíc jsme přesvědčeni, že aktivity nabízené studentům jsou natolik atraktivní a zajímavé, že nebudou sloužit pouze jako položka v jejich životopise,“ dodal Šelešovský.

Projekt se rovněž zamlouvá představitelům zapojených mikroregionů. „Spolupráce na projektu je pro mikroregion Hrušovansko přínosem především v oblasti navázání spolupráce se studenty Masarykovy univerzity, kteří pro nás zpracovávají kupříkladu studii na téma řešení nezaměstnanosti,“ uvedla manažerka mikroregionu Hrušovany.

Toto fungující partnerství mezi univerzitami a veřejnou správou v rámci řešeného projektu probíhá prostřednictvím několika dílčích aktivit, jejichž vrcholem bude závěrečná konference, která se uskuteční 20.–21. listopadu 2014 ve Křtinách u Brna pod názvem Rozvoj regionů prostřednictvím inovací 2014 a je otevřená pro všechny zájemce o tuto problematiku. Na této konferenci se účastníci budou moci dozvědět více o konkrétních výstupech a řešeních v rámci tohoto projektu, jako například o výše zmíněné problematice farmářských trhů, brownfields ale i mnoha dalších. Více informací o projektu i o samotné konference mohou zájemci získat na internetových stránkách projektu – mikroinovace.eu.

Kontakt:
Filip Hrůza
Institut veřejné správy KVE ESF MU
ivs.econ.muni.cz
tel.: 724 330 084
Fond mikroprojektů
Fond mikroprojektů
TOPlist
TOPlist