K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Univerzita pomáhá zefektivňovat správu obcí

Datum: 20. 5. 2015, zdroj: Masarykova univerzita Brno, rubrika: Regiony

Brno – Zástupci Masarykovy univerzity zpracovali v rámci realizace mikroprojektu „Meziobecní spolupráce jako moderní a efektivní nástroj rozvoje regionů“ řadu projektů, kterými napomohli k řešení palčivých problémů několika obcí Jihomoravského kraje. Podruhé se univerzita stala zprostředkovatelem spolupráce svých studentů s veřejnou správou a poskytla tak obcím možnost například ušetřit za odpad.

Vybraní studenti Masarykovy univerzity zpracovali podle zadání zapojených obcí dvanáct projektů a představitelům samospráv je prezentovali na počátku května na konferenci v Boskovicích. Do druhého ročníku mikroprojektu se zapojily obce Ratíškovice a Bučovice a mikroregiony Hrušovansko a Nový Dvůr. V rámci realizaci mikroprojektu pak definovaly problémy a témata k řešení jako například vytvoření koncepce rozvoje cestovního ruchu, řešení otázky biologicky rozložitelného odpadu nebo návrhy na využití chátrajících objektů v obcích.

„Pro naši obec zpracovali studenti analýzu odpadového hospodářství, kterým se zabýváme už dlouho, a které nás stojí spoustu peněz. Teď bychom mohli výrazně ušetřit,“ řekl místostarosta Ratíškovic Radim Šťastný a dodal: „Spolupráce s Masarykovou univerzitou je také pro obec prestižní záležitostí.“

Podobné projekty řešili také slovenští studenti z Trenčínské univerzity, jejich spolupráce se samosprávami však nebyla tak hladká. „Na Slovensku spolupráce v mikroregionech téměř neexistuje, studenti tedy museli řešit problémy na úplně jiné úrovni než ti čeští,“ popsala Eva Koišová, pracovnice na trenčianské Fakultě socioekonomických vztahů. „Studenti si ale prakticky vyzkoušejí řešení některých problémů, což pro ně má velký význam,“ dodala Koryšová.

Meziobecní spoluprací a zapojením studentů se zabývá Institut veřejné správy, který vznikl v roce 2003 při Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity. Jeho cílem je vytvářet prostor pro spolupráci v rozvoji obcí a vyměňování zkušeností. Snaží se také o prohloubení spolupráce Masarykovy univerzity a veřejné správy a samosprávy, ale také o transfer poznatků a informací dosažených ve výzkumu a vývoji. „Realizujeme také řadu aktivit v oblasti výzkumu a vývoje, které se snažíme přenášet do veřejné správy a samosprávy. Snažíme se nabízet jednotlivým subjektům komplexní řešení pomáhající jejich rozvoji a to vše na pomezí univerzitního prostředí a veřejné správy,“ upřesnil Filip Hrůza, vedoucí institutu.

Fond mikroprojektů
Fond mikroprojektů

Martin Vérteši

TOPlist
TOPlist