K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
ISSS 2020 „Nové perspektivy“

Ministr životního prostředí schválil projekty za více než 5 miliard korun

Datum: 7. 7. 2015, zdroj: OF 3/2015, rubrika: Životní prostředí

Ministr životního prostředí Richard Brabec schválil koncem ledna projekty z letošních výzev v rámci dobíhajícího programového období Operačního programu Životní prostředí 2007–2013, v celkové hodnotě přes 5 miliard korun.

Ministerstvo životního prostředí

Jedná se o 2354 projektů podaných v 64. a 65. výzvě, zaměřených na energetické úspory, nakládání s odpady, na oblast ochrany přírody a na rozvoj environmentálního vzdělávání. Na účty příjemců podpory poputují zřejmě poslední finanční prostředky z Operačního programu Životní prostředí v končícím programovém období. Ministr schválil a podepsal vyhodnocené projekty z 64. výzvy v hodnotě 4701 mil. Kč a z 65. výzvy s celkovou výší podpory EU 417 mil. Kč.

„Obě výzvy jsme mohli vyhlásit díky vloni zachráněným 13 miliardám korun a díky krizovému režimu, ve kterém Státní fond životního prostředí běží okamžitě od nástupu nového vedení na MŽP. V letošním roce musíme zadministrovat a profinancovat téměř 40 miliard korun, nastavený režim tak běží dál,“ vysvětluje ministr životního prostředí Richard Brabec.

Pro obce 1,4 mld. na odpady

Právě vyhodnocené výzvy byly vyhlášeny na jaře letošního roku. Podané projekty byly na SFŽP urychleně posouzeny s ohledem na končící programové období a podmínku, že všechny projekty musí být zrealizovány a profinancovány do konce letošního roku. 64. výzva byla určena žadatelům o dotaci s projekty na výstavbu nových zařízení a rekonstrukce stávajících zařízení především s cílem zvýšení využívání obnovitelných zdrojů energie pro výrobu tepla, elektřiny a kombinované výroby tepla a elektřiny. Dále pak na projekty zaměřené na zkvalitnění nakládaní s odpady, podporu biodiverzity, obnovu krajinných struktur, optimalizace vodního režimu krajiny a prevenci sesuvů atd. Jen od obcí a měst přišlo téměř 900 žádostí na projekty v oblasti odpadového hospodářství za více než 1,4 mld. Kč.

V 65. výzvě žadatelé o dotaci podávali projekty např. na budování zahrad mateřských a základních škol v přírodním stylu či podpora lesním školkám. Zájem předčil původní alokaci 100 milionů korun téměř čtyřnásobně.

Poslední faktury musí být uhrazeny dodavatelům do 31. 12. 2015.

TOPlist
TOPlist