K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Zeptali jsme se Ing. Romana Vrby, ředitele odboru eGovernmentu ministerstva vnitra ČR

Datum: 21. 8. 2015, zdroj: VSOL 3/2015, rubrika: Veřejná správa online

„Stát musí dělat víc ve vztahu k občanovi.“

Ing. Roman Vrba, ředitel odboru eGovernmentu ministerstva vnitra ČR
Ing. Roman Vrba, ředitel odboru eGovernmentu ministerstva vnitra ČR
Na ministerstvu vnitra přebíráte klíčový odbor eGovernmentu. V jaké kondici je vůbec český eGovernment?
Nepřicházím dělat revoluci. Navážu na práci Bohdana Urbana (bývalý ředitel odboru). Teď se postupně seznamuji s celou agendou. V letech 2006–2007 se eGovernment velmi dobře rozvíjel, byly tady zcela inovativní a zásadní projekty datových schránek a CzechPOINTů – to byla skutečná revoluce pro občany, firmy i úředníky. Pak, v dalším období, jsme asi doplatili na politickou nestabilitu a další rozvoj začal drhnout. Dovolte mi takové přirovnání. Ve stejných letech, co se rozvíjel český eGovernment, začala éra chytrých telefonů. Kdybych v roce 2006 řekl, že firma Nokia, která byla snad patnáct let největším výrobcem mobilních telefonů na světě, neudrží tempo s ostatními hráči, v roce 2014 ji koupí Microsoft a značka tak de facto zanikne, nikdo by mi asi neuvěřil. Tady je vidět, že pád z pozice leadera je velmi snadný…
Stát musí dělat víc ve vztahu k občanovi a samozřejmě i k firmám. Úřady nemůžou lidi posílat s vytištěnými originály dokumentů tam a zase zpátky.
Jaké hlavní úkoly před sebou vidíte?
Nebudu radikálně otáčet kormidlem. Ministr vnitra i náměstek pro řízení sekce informačních a komunikačních technologií Jaroslav Strouhal definovali zcela správně dvě klíčové oblasti. Tou první je takzvaný eIDAS, jehož součástí je zavedení elektronické identity v rámci prostoru Evropské unie. Nástrojem pro identifikaci musí být eOP. Je to funkční nástroj, který zatím dlí v režimu „stand by“, ale eIDAS jasně prokáže jeho smysl. Je pravdou, že sice například i banky už upouští od složitých řešení a k poslání peněz stačí jen mít chytrý mobil, ale vztah státu a občana musí být řešen s větší mírou zabezpečení. Proto ta občanka s čipem.
Druhou oblastí, které se s odborem eGovernmentu i dalšími odbory v rámci ministerstva vnitra věnujeme, je přeměna celé veřejné správy. U většiny agend, jak víte, stále platí místní příslušnost. Dalším problémem, na němž pracujeme, je standardizace výkonu agend. Ministerstvo vnitra jako leader rozvoje českého eGovernmentu si prostě na sebe bere úkol definovat pravidla hry. Není možné, aby některý úřad chtěl, jak jsem sám zažil, něco vytištěné a podepsané, jinému to stačí elektronicky. Není také možné, aby jednomu úřadu trvalo vyřízení nějaké žádosti den a druhý na tom strávil třikrát víc času.
Vy přicházíte se zkušenostmi ze samosprávy. Jak ta podle vás nahlíží na rozvoj českého eGovernmentu?
Zrovna včera jsem mluvil s tajemníky měst a obcí v Českých Budějovicích. Musím říct, že samospráva je z mého pohledu v rozvoji eGovernmentu daleko. Většinou dobře komunikuje s občany, umí jim nabídnout slušný komfort ve vzájemném vztahu.
Jsem rád, že ministerstvo vnitra průběžně odstraňuje bariéru mezi státní správou a samosprávou a snaží se intenzivně s obcemi komunikovat. S tajemníky, s ICT experty, prostě na všech úrovních. To je podle mého názoru jediná možná cesta.
Představte, prosím, vaší dosavadní kariéru. Vy jste začínal v oblasti geoinformatiky, že?
Ano, máte pravdu. Od roku 2002 jsem pracoval na jihomoravském krajském úřadě jako geoinformatik. Věnoval jsem se například projektu mezinárodní spolupráce se Srbskem nebo projektu CENTROPE MAP, což byl projekt centrálního mapového serveru sousedících regionů z ČR, Slovenska, Maďarska a Rakouska. Geoinformatika je pro mě celoživotní profesní náplní, jsem rád, že v mém současném působení na ministerstvu vnitra vedu projekt Geoinfostrategie (GISTR). Jsem také zakladatelem Českého institutu efektivního managementu (CIEM), který se věnuje především oblasti procesního řízení ve veřejné správě.
TOPlist
TOPlist