K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
ISSS 2020 „Nové perspektivy“

Fiskální výhled 2015

Datum: 30. 6. 2015, zdroj: OF 3/2015, rubrika: Ekonomika

Vláda České republiky schválila dne 29. dubna 2015 aktualizaci Konvergenčního programu ČR, který prezentuje makroekonomickou politiku vlády s důrazem na fiskální problematiku až do roku 2018.

Ve stejný den vláda rovněž schválila Národní program reforem s popisem řady připravovaných strukturálních reforem. Květnový Fiskální výhled ČR je postaven na dubnové Makroekonomické predikci Ministerstva financí, dále na dubnové Notifikaci vládního deficitu a dluhu Českého statistického úřadu ověřené Eurostatem k 21. dubnu.

Ve Fiskálním výhledu ČR je stručně nastíněn očekávaný makroekonomický a fiskální vývoj. Tempo růstu reálného HDP se pro tento rok odhaduje ve výši 2,7 %. Zrychlení růstu je ale dáno především jednorázovými faktory, jako nízká cena ropy a kladný fiskální impulz včetně využití prostředků z EU fondů z programového období 2007–2013. Využití těchto prostředků se v roce 2014 výrazně zrychlilo a podobný vývoj se čeká i v roce 2015. Po odeznění těchto vlivů dojde ke zpomalení temp růstu na 2,3 % v letech 2017 a 2018.

Růst by měl být tažen především domácí poptávkou, příspěvek zahraničního obchodu se očekává zanedbatelný. Saldo vládního sektoru by se mělo do roku 2018 snížit na −0,6 % HDP.

Poměr vládního dluhu k HDP by měl mít v celém horizontu klesající tendenci a skončit na 40,2 % HDP. Fiskální politika je dlouhodobě vnímaná jako kredibilní, což například potvrzují výnosy desetiletých státních dluhopisů, kde ČR dosahuje svých historických minim a nachází se již delší dobu mezi čtvrtinou zemí s nejnižším výnosem v rámci EU. Díky tomu se předpokládá, že výdaje na dluhovou službu v letech výhledu klesnou na hodnotu 1,1 % HDP.

TOPlist
TOPlist