K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Broumov: web musí žít s městem, jeho obyvateli i návštěvníky

Datum: 4. 9. 2015, zdroj: VSOL 3/2015, rubrika: Veřejná správa online

Dnes bezmála osmitisícové město Broumov je již více než sedm století správním, kulturním a hospodářským střediskem kotliny protékané řekou Stěnavou a ohraničené pásmem pohraničních Javořích hor a hřebenem pískovcových Broumovských stěn. Jedná se o město s rozšířenou působností, vykonávající státní správu pro celé území Broumovska, Meziměstska a Teplicka. Celé území čítá cca 17 tisíc obyvatel. O webové prezentaci města jsme si povídali s Bc. Milošem Teichmanem, vedoucím IT oddělení MěÚ Broumov.

V celostátním kole soutěže Zlatý erb 2015 získal Broumov 2. příčku v kategorii měst
V celostátním kole soutěže Zlatý erb 2015 získal Broumov 2. příčku v kategorii měst
Jaké byly začátky oficiální internetové prezentace města Broumov?
V roce 2001 vytvořila Ing. Iva Hejnišová první webovou prezentaci, která obsahovala základní informace o městě Broumov. Další provoz a rozvoj těchto webových stránek si vzal na dlouhá léta za své tehdejší radní p. Pavel Trojan. V roce 2012 bylo rozhodnuto o změně – byl vybrán moderní redakční systém vismo Online společnosti Webhouse. Na něm v současné době oficiální stránky města provozujeme.
Kdo se o stránky stará?
Hlavním správcem stránek je Josef Gorgan, pracovník IT oddělení. Dále se na publikování pravidelně podílí 5 pracovníků úřadu a organizačních složek, další lidé publikují v rámci aktualizace informací z vedení města, jeho orgánů, jednotlivých odborů, oddělení, složek, zřízených organizací města.
Jaké služby poskytujete občanům?
V sekci „Úřad online“ najdou občané věcně členěné elektronické formuláře pro řešení různých životních situací. Vyplněné formuláře lze zaslat přímo do datové schránky města, nebo na elektronickou podatelnu. Pomocí služby „Hlášení závad, nedostatků a připomínek“ mohou občané upozornit na závady a nedostatky na území města Broumova (např. nepořádek na ulici nebo v parcích, na poškozené chodníky, komunikace a dopravní značení, nefunkční veřejné osvětlení, neposekanou trávu, apod.). Prostřednictvím našich stránek je také možné dostat se ke klikacímu rozpočtu, který přehledně zobrazuje aktuální stav financí města.
Pod Oddělením sociálně-právní ochrany dětí byl vytvořen formulář pro anonymní oznámení občanů, kde je možnost nahlásit podezření ze zanedbání péče o dítě, ohrožení dítěte, fyzické a psychické týrání dětí, jejich sexuální obtěžování, záškoláctví, užívání volně dostupných omamných látek dětmi (alkohol, cigarety), výchovné problémy (krádeže, šikana, fyzické napadání dětí v okolí). Dále je zřízeno veřejné fórum pro potřeby Oddělení sociálně-právní ochrany dětí, prostřednictvím kterého je možné zasílat dotazy pracovnicím tohoto oddělení.
Zájemci o dění na Broumovsku si mohou jednoduchou formou přihlásit odběr novinek dle různých oblastí zájmu. Přehledně jsou různé události ze života na Broumovsku časově soustředěny do kalendáře akcí. Městská knihovna poskytuje elektronický katalog knih s možností rezervací konkrétních titulů. Také si čtenáři mohou zkontrolovat vypůjčenou literaturu.
Jakou máte odezvu od uživatelů a jak s ní pracujete?
Po spuštění nové webové presentace byly odezvy od uživatelů vesměs kladné. Pouze v několika případech jsme museli uživatele navést k informacím do příslušných sekcí. Drobné chyby od čtenářů jsou odstraňovány okamžitě a náměty a připomínky jsou diskutovány s příslušnými redaktory.
Co je na Vašich stránkách uživateli nejvíce vyhledáváno?
Podle statistik jsou nejvíce navštěvovány stránky (sekce) Webkamery, Volný čas, úřední deska úřadu, Broumovské noviny, fotogalerie, Služby, kalendář akcí, MěÚ Broumov, informace o výběrových řízeních, informace městského rozhlasu, mapy a e-katalog knihovny.
Získaly Vaše internetové stránky i nějaká oficiální ocenění?
Poprvé jsme naše stránky přihlásili do soutěže Zlatý erb v roce 2013. V krajském kole této soutěže jsme obsadili již třikrát 1. místo a letos jsme byli zároveň oceněni 2. místem v celostátním kole.
Jaké máte plány pro rozvoj webu?
Vzhledem k poměrně velkému rozvoji mobilních zařízení a jejich používání při získávání informací plánujeme v letošním roce kromě jiného zprovoznit i mobilní verzi našeho webu a přizpůsobit formuláře pro využití v těchto zařízeních. Dále by měly být založeny facebookové stránky města jako další zdroj informací, kterým by se měly dostávat důležité informace lépe a včas k občanům. S ohledem na dobudování multifunkčního sportoviště ve městě, uvažujeme také o zavedení rezervačního systému.
Co byste poradil všem, kdo chtějí mít a provozovat úspěšné webové stránky?
Nejprve musíte vytvořit tým lidí, ve kterém nesmí chybět zástupci vedení města, redaktoři z oblasti kultury a dění ve městě, zástupci městského úřadu a dobrý webmaster. Tento tým musí definovat potřeby publikačního systému a snažit se ho přizpůsobit spolu s dodavatelem svým představám. Důležitý je také kvalitní převod dat ze starého webu.
Obecně, dle mého názoru, je důležité udržet aktuálnost webu, konkrétně jednotlivých informací ze všech oblastí života města, stejně tak je nutné stále přemýšlet nad jeho dalším rozvojem, reagovat na potřeby, inspirovat se i v jiných městech.
Žijeme ve „zrychlené“ době, proto je důležité mít informace na jednom místě. Stručně řečeno: „Web musí žít s městem, jeho obyvateli i návštěvníky“.
TOPlist
TOPlist