K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
URBIS Smart City Fair 2020

Nadace zúžila výběr projektů na čtyři: pražský Lesopark, brněnské nábřeží, nový park v Jičíně a náměstí se zahradou v Plzni

Datum: 30. 6. 2015, zdroj: Nadace Proměny, rubrika: Životní prostředí

Praha – Celkem 33 radnic z celé České republiky požádalo v březnu o podporu Nadace Proměny s cílem obnovit konkrétní místo ve veřejném prostoru svého města. Čtyři z nich jsou teď uskutečnění svého záměru o něco blíž. Vítězný projekt, který bude známý na podzim, získá od nadace grant ve výši až 25 miliónů Kč. Jeho realizace s finanční i odbornou podporou nadace začne ještě do konce letošního roku a potrvá několik let.

Jiráskovy sady v Litoměřicích (archiv nadace)
Jiráskovy sady v Litoměřicích (archiv nadace)

Naposledy se díky Nadaci Proměny podařilo realizovat celkovou obnovu největšího parku v Litoměřicích, do konce roku se s proměnou začne také v Litomyšli. O tom, kde nadace podpoří další z projektů, se v následujících měsících rozhodne mezi Brnem-střed, Jičínem, pražskými Ďáblicemi a plzeňskými Slovany. Žádosti těchto čtyř měst totiž postoupily z prvního kola grantové výzvy vyhlášené nadací v programu Parky v polovině prosince 2014.

„U všech měst je třeba ocenit samotný záměr rozvíjet své veřejné prostory. Velký posun vnímáme hlavně v práci radnic s veřejností. Je znát, že se zlepšují v zapojování svých obyvatel do rozhodování a učí se i využívat nové metody. V součtu všech hodnotících kritérií se ale do popředí dostaly jen čtyři projekty,“ komentuje dosavadní průběh grantové výzvy ředitelka Nadace Proměny Jitka Přerovská. A doplňuje: „I když podporu nadace získá jen jedno město, jsem přesvědčená, že tam, kde příprava projektu nebyla pouze formálním vyplněním žádosti, se radnici dosud odvedená práce může jenom zúročit. To je ostatně vidět u některých projektů z našich minulých výzev. Přestože získání financí je rozhodující pro všechna města, někde nevidí v grantu jediné možné východisko a hledají i jiné cesty, jak svůj záměr posunout dál.“

O získání nadační podpory teď bude usilovat Svratecké nábřeží v Brně, zatím neexistující park u Cidliny na okraji Jičína, Jiráskovo náměstí s klášterní zahradou na plzeňských Slovanech a tzv. Ďáblický drak – území na vrchu Ládví na severu Prahy s rozlohou více než 14 ha. Nadace již provádí monitoring jednotlivých lokalit, následovat bude třetí kolo, v němž finalisty čeká osobní obhajoba projektů. Z výsledků hodnocení vzejde doporučení pro správní radu nadace, která vydává konečné rozhodnutí o poskytnutí podpory. Náklady na realizaci vybraného projektu nadace podpoří grantem do výše 25 mil. Kč a konzultační pomocí. Tři roky po dokončení proměny přispívá i na další údržbu obnoveného místa.

Po ukončení grantové výzvy a po dohodě s jednotlivými městy nadace na svém webu zveřejní vybrané projektové záměry, výstupy z práce s veřejností, příp. i další podklady jako inspiraci pro ostatní.

Přehled všech měst, která žádala o podporu z Grantové výzvy 2014, i její podrobné podmínky jsou zveřejněny na webu nadace.

Petra Hrubošová

TOPlist
TOPlist