Hasičský záchranný sbor České republiky (HZS ČR) se v programovém období 2007–2013 významně zapojil a stále zapojuje do realizace projektů spolufinancovaných ze strukturálních fondů Evropské unie.
Následující příspěvek má za cíl shrnout současný vývoj a stav využívání strukturálních fondů (některé významné projekty) v rámci současného programovacího období u HZS ČR.
Hlavním dotačním titulem v oblasti využívání strukturálních fondů nejen pro HZS ČR, ale také pro ostatní základní složky integrovaného záchranného systému (IZS), je Integrovaný operační program pro období 2007–2013 (IOP), v jehož rámci jsou realizovány aktivity směřující k posílení veřejné správy, veřejných a navazujících služeb na území ČR s cílem zvýšit kvalitu života obyvatel a atraktivitu ČR pro investory.
Aktivity oblasti intervence 3.4 Služby v oblasti bezpečnosti, prevence a řešení rizik IOP směřují ke zlepšení připravenosti IZS na různé mimořádné situace a ke zdokonalení postupu IZS při řešení mimořádných událostí.
HZS ČR s využitím podpory z IOP úspěšně dokončil následující projekty:
V letech 2009–2010 byl realizován projekt Národní základna humanitární pomoci. Jeho cílem bylo vytvoření minimálně 2500 m2 nových kapacit pro efektivní zajištění poskytování humanitární pomoci a pořízení odpovídající techniky pro manipulaci, přepravu a distribuci humanitární pomoci z nebo do základny nebo na jakékoliv místo určení.
Národní základna humanitární pomoci byla vybudována v obci Zbiroh, kde od r. 2010 je využívána za účelem příjmu humanitární pomoci ze zahraniční (přijetí a následná distribuce) a také za účelem organizace záchranářské a materiální pomoci do zahraničí, za které je odpovědné Ministerstvo vnitra–generální ředitelství HZS ČR dle zákona č. 239/2000 Sb., o IZS, ve znění pozdějších předpisů, ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí, složkami IZS nebo ústředními správními úřady.
Základna umožňuje zdokonalení veřejných služeb v oblasti odstraňování následků krizových událostí zkrácením doby reakce, zvýšením efektivnosti a zlepšenou koordinací příjmu, zrychlením manipulace a distribuce humanitární pomoci.
Za dobu svého fungování byla Národní základna humanitární pomoci využita např. v r. 2010 při povodních v Libereckém a Ústeckém kraji, při povodních v ČR v r. 2013 (poskytnutí materiální pomoci pro obce postižené povodněmi); v r. 2013 zde byla soustředěna a následně vlastními vozidly odeslána materiální humanitární pomoc pro Bulharskou republiku (prostředky pro zabezpečení uprchlíků ze Sýrie), v r. 2014 pak humanitární pomoc do republik Bosna a Hercegovina a do Srbska (materiál a věcné prostředky na odstraňování následků katastrofálních povodní v uvedených zemích).
V letech 2012 až 2014 bylo realizováno v HZS ČR 27 projektů spočívajících v pořízení techniky a technologií pro HZS ČR, s cílem zvýšit akceschopnost, mobilitu a efektivitu jeho působení. Hlavním dopadem realizace projektů je zkvalitnění veřejné služby poskytované HZS ČR pro občany. Jednalo se o projekty operace Zvýšení akceschopnosti HZS ČR pro záchranné a likvidační práce při živelních pohromách (ve zkratce „Živelní pohroma“) a o projekty operace Pořízení moderní techniky a technologií HZS ČR pro zvýšení kvality řešení mimořádných událostí (ve zkratce „Zvýšení kvality“).
V rámci operace Živelní pohroma bylo pořízeno 83 kusů techniky pro HZS krajů a Záchranný útvar HZS ČR. Generačně nová a moderní speciální technika je určená pro řešení živelních pohrom (zejména povodní a bleskových povodní) a umožňuje HZS ČR efektivnější zásah na místě mimořádné události a poskytnutím včasné a efektivní pomoci může vést ke zvýšení počtu zachráněných životů a nárůstu objemu uchráněných hodnot při mimořádné události.
Pro HZS krajů byly pořízeny:
Pro Záchranný útvar HZS ČR byly pořízeny specifické technické prostředky – speciální těžká technika, která neslouží k záchranným, ale k likvidačním pracím, a tudíž její přítomnost na místě mimořádné události nemusí být okamžitá. Jednalo se např. o tahač návěsů s podvalníkem pro přepravu těžkých břemen, stroj univerzální pro zemní práce v náročném terénu („traktor-rypadlo“), automobil nákladní evakuační 8×8 pro evakuaci osob a odstranění překážek s nakládacím jeřábem v těžkém a hůře přístupném terénu.
V rámci operace Zvýšení kvality bylo pro HZS ČR pořízeno 103 ks techniky. Inovativní moderní požární technika a technologie umožňuje HZS ČR účinně reagovat na nové typy mimořádných událostí a nové trendy v zásahové činnosti (nové hrozby), vytváří pro zásahovou činnost nové technické, technologické a provozní podmínky a rozšiřuje spektrum použití pro různé typy mimořádných událostí.
Pro HZS ČR byly pořízeny:
Více o projektech operace Zvýšení kvality a Živelní pohroma
V souvislosti s pořízením techniky a technologií pro HZS ČR v rámci operace Zvýšení kvality byla stávající technika, která byla ve vybavení HZS krajů nahrazena novou moderní technikou a technologií pořízenou z výše uvedené operace, převedena bezúplatně na vybrané obce pro jednotky sborů dobrovolných hasičů obcí. Díky tomu došlo k rozšíření počtu a spektra techniky, která bude využívána k zásahové činnosti profesionálních (HZS ČR) a dobrovolných hasičů (jednotek sborů dobrovolných hasičů obcí), kteří často na místě mimořádné události zasahují společně. Tento krok přispívá ke zkvalitnění veřejných služeb poskytovaných na úseku požární ochrany a řešení mimořádných událostí jednotkami požární ochrany (= HZS ČR a jednotky sborů dobrovolných hasičů obcí) v ČR.
Technika pořízená z IOP byla nasazena při povodních v červnu 2013. Do terénu vyjely autobusy pro přepravu 140 hasičů na pomoc Praze pro stavění hrází. Nakladače pomáhaly při zpevňování hrází a úklidu nánosů bahna. Pro převoz speciálních kontejnerů (týlový, nouzového přežití do míst nasazení hasičů v obcích), převoz kontaminovaných předmětů a bahna při úklidu nákladním kontejnerem byly využity kontejnerové nosiče. Nasazena byla také speciální technika Záchranného útvaru HZS ČR – přepravní tahače převážely těžkou techniku do míst nasazení, nákladní vozy sloužily k evakuaci občanů a rozvozu materiálu pro pomoc občanům, pásový bagr byl využíván ke zpevňování hrází a demoličním pracím, k odstranění náplav a narušených konstrukcí mostů. Ke zpevňování hrází v Mělníku byl využíván také dálkové řízený traktor-rypadlo. Hasiči využili i speciální potápěčskou výstroj do kontaminovaného prostředí, například při ochranných pracích v úpravně vod v Mělníce. K oplachu kontaminovaných prostor od bahna vysokotlakou nekontaminovanou vodou byly využity velkokapacitní cisterny CAS 30. Velitelské vozy byly nasazeny pro řízení zásahu v místě nasazení.
Technika pořízená v rámci operace Živelní pohroma byla v únoru 2014 vyslána s humanitární pomocí do Slovinska postiženého hustým sněžením a následnou velmi silnou ledovkou, která zničila energetickou distribuční síť, poškodila železnici a minimálně 500 000 ha lesa. Jednalo se o nákladní automobil s nakládacím jeřábem ze Záchranného útvaru HZS ČR. Vozidlo na místo do Slovinska dopravilo agregát na výrobu elektrické energie.
Všechny uvedené projekty a dosavadní činnost v rámci strukturálních fondů je konána na základě činnosti celého sboru, příslušných útvarů a součástí HZS ČR, za což jim patří velké poděkování. Uvedené prostředky, výstupy z projektů, nejsou nehmatatelnou veličinou, ale jedná se o potřebné prostředky a techniku pro bezpečnost České republiky.
Poděkování: Uvedený příspěvek vznikl z podkladů sekce IZS Ministerstva vnitra – generálního ředitelství HZS ČR, ředitel plk. Dr. Ing. Zdeňka Hanuška.
plk. doc. JUDr. František Vavera, PhD.; plk. Ing. Vladimíra Kracíková; Ministerstvo vnitra – generální ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky
© 2018 Triada, spol. s r. o., Praha, spolupráce: Webhouse, s. r. o.