K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
URBIS Smart City Fair 2020

O grantu na proměnu veřejného prostoru se rozhodne mezi Jičínem a Plzní

Datum: 8. 9. 2015, zdroj: Nadace Proměny, rubrika: Životní prostředí

Praha – Založení nového parku u Cidliny v Jičíně a obnova Jiráskova náměstí s klášterní zahradou v Plzni na Slovanech – to jsou dva jedinečné záměry, z nichž jeden se brzy dočká svého uskutečnění. Pomůže tomu grant z programu Parky ve výši až 25 mil. Kč, který poskytuje Nadace Proměny na rozvoj veřejných prostranství. Vítěz bude známý během letošního října.

Grantovou výzvu, kterou nadace vyhlásila na konci loňského roku, využilo celkem 33 radnic z celé České republiky. Čtyři projekty v červnu postoupily do druhého kola hodnocení. Během léta se zástupci nadace postupně seznámili se všemi jednotlivými lokalitami, jichž se vybrané žádosti dotýkají. Kromě Jičína a Plzně navštívili také Brno-střed a Prahu-Ďáblice.

„Cílem druhého kola je ověřit a posoudit údaje, které města uvádějí ve svých žádostech. Osobně se seznámíme s širším kontextem jednotlivých míst a zkoumáme jejich potenciál, setkáme se také s projektovými týmy,“ popisuje postup Nadace Proměny její ředitelka Jitka Přerovská. „Hodně se ptáme a jdeme více do hloubky projektů, zvažujeme všechny jejich silné i slabé stránky, snažíme se i lépe poznat skutečnosti, jež v žádosti ani zachytit nejdou. To je třeba genius loci nebo přirozené vazby místa na nejbližší okolí.“

Jičín – místo plánovaného parku u Cidliny
Jičín – místo plánovaného parku u Cidliny

Na základě tohoto hodnocení nadace na konci srpna vybrala dvě ze čtyř měst k postupu do závěrečného kola: Jičín, který plánuje založit nový, bezmála šestihektarový park u novoměstského sídliště a řeky Cidliny v jižní části města, a plzeňskou čtvrť Slovany, kde chtějí celkově zrekonstruovat parkově řešené Jiráskovo náměstí a klášterní zahradu, jež tvoří jeho významnou součást.

Zástupci měst budou v druhé polovině září osobně prezentovat a obhajovat své projekty v sídle nadace. Závěrečné rozhodnutí o tom, který ze záměrů se bude realizovat s její pomocí, vydává správní rada Nadace Proměny; padnout by mělo během října. Vítězné město získá finanční příspěvek do výše 25 mil. Kč a navíc i odbornou podporu nadace během celé realizace projektu. Jeho přípravy začnou ještě do konce letošního roku, projekt pak potrvá několik dalších let. Součástí bude také architektonická soutěž.

Plzeň – Jiráskovo náměstí s klášterní zahradou na Slovanech
Plzeň – Jiráskovo náměstí s klášterní zahradou na Slovanech

„Skutečnost, že vybereme jen jeden projekt, neznamená, že jsou ty ostatní méně významné nebo přínosné. Všechny mají smysl a je třeba ocenit velký kus práce, který v řadě z přihlášených měst odvedli,“ doplňuje Přerovská. „Bez ohledu na účast v našem programu, kultivace veřejného prostoru vyžaduje kontinuální úsilí a dlouhodobou spolupráci s veřejností i odborníky. Důležité je také sdílení zkušeností, i proto bychom po ukončení grantové výzvy na webu rádi zpřístupnili některé inspirativní materiály z vybraných žádostí.“

Nadace rovněž provozuje tematický web www.promenypromesta.cz, kde postupně zveřejňuje metodiku pro realizaci projektů či dobré příklady z praxe.

Grantová výzva 2014 je v pořadí pátou, kterou Nadace Proměny v rámci programu Parky vyhlásila (Přehled všech měst, která letos žádala o podporu, i podrobné podmínky výzvy).

Nadaci Proměny založil Karel Komárek a je financována ze soukromých zdrojů. Jen na podporu rozvoje městských parků dosud rozdělila granty ve výši přes 94 mil. Kč. Například letos se díky ní otevřely kompletně zrekonstruované Jiráskovy sady v Litoměřicích. Proměna veřejného prostoru právě probíhá také v Litomyšli. Úplný přehled projektů je dostupný na webu nadace.

Petra Hrubošová

TOPlist
TOPlist