K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Den malých obcí

Evropské projekty jinak – pohledem koloběžkářů

Datum: 18. 9. 2015, zdroj: OF 3/2015, rubrika: Dotace

Netradiční podívaná se v červnu naskytla lidem v Moravskoslezském kraji. Mohli sledovat, jak si cestu napříč krajem razí skupina koloběžkářů. Během „Tour de nejkačka“ urazili koloběžkáři přes 600 kilometrů a navštívili přes 90 projektů financovaných z evropských fondů.

Na koloběžkách po Moravskoslezském kraji a evropských projektech

Koloběžkovou tour pořádala Regionální rada Moravskoslezsko, zodpovědná za financování evropských projektů na severu Moravy. Rada chce nezvyklou formou upozornit na projekty, které se za posledních osm let podařilo s přispěním evropských dotací uskutečnit. Název „nejkačka“ ve zkratce parafrázuje slogan: „To nejzajímavější o evropských penězích v Moravskoslezsku.“

Obhlídka evropských miliard

Mapa tour
Mapa tour

„Bude to podívaná pro lidi, ale hlavně chceme poukázat na to, jak se náš kraj podařilo díky evropským dotacím vylepšit a zkrášlit. Věřím, že kombinace velké fyzické zátěže, která na úředníky čeká, a prozkoumání desítek zajímavých míst, přiláká pozornost,“ popsala kampaň Kateřina Dostálová, ředitelka Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko.

Koloběžkáři podstoupili 22 etap. Na trasu vyrazili 2. června z Ostravy, kam se zase 26. června vrátili. Jejich trasa vedla přes Opavu a Krnov do Jeseníků, kde vystoupili na Praděd. Přes Bruntál pokračuje kolem Slezské Harty na Novojičínsko a dál do podhůří Beskyd. Z Třince pak vede do Havířova, Karviné a Bohumína, aby se stočila zpět do Ostravy.

Každý den měli koloběžkáři napilno i mimo samotné koloběžkování. Navštívili v průměru čtyři evropské projekty denně. Celkem 90 projektů na trase je více než desetina všech, které se od roku 2007 podařilo s přispěním Regionálního operačního programu Moravskoslezsko zprovoznit. „Tour de nejkačka“, to je také podrobná obhlídka evropských miliard korun ve městech a obcích.

„Dostane se nejen na turisticky atraktivní místa, ale také na projekty, které se obvykle netěší tak velkému zájmu veřejnosti, i když jsou velmi prospěšné. Koloběžkáři navštíví několik škol, kulturních zařízení, volnočasových center, pojedou se podívat i za hasiči na jejich nové vozidla a vybavení, nebo se projedou po ostravském letišti,“ přiblížila Kateřina Dostálová.

Lidé mohou zážitky z tour sledovat bezprostředně na blogu www.nejkacka.eu a sociálních sítích.

Krajina břidlice

Muzeum břidlice
Muzeum břidlice

Budišov nad Budišovkou je místem, které upomíná bohatou břidlicovou historii regionu a zároveň ji přibližuje do současnosti. Muzeum Břidlice, které spravuje Středisko volného času, se na počátku května otevřelo po kompletní přeměně. Významně se změnila nejen dřívější expozice v prvním patře, ale přibyla také nová expozice v suterénu města, která se věnuje historii města a jeho vzniku na hornických základech. Zcela nová je také venkovní část expozice, nazvaná břidlice hrou, v níž je mimo jiné také replika štoly. Aby toho nebylo málo, opravy a rozšíření se dočkala také břidlicová stezka. Projekt je financovaný z ROP Moravskoslezsko částkou přes 4,5 milionů korun. Podrobnosti jsou také na www.krajinabridlice.cz.

Modernizovaná hasičská zbrojnice

Hasičská zbrojnice v Kozlovicích
Hasičská zbrojnice v Kozlovicích

Už čtyři roky nazpět se otevírala modernizovaná hasičská zbrojnice v Kozlovicích na Novojičínsku. S přispěním evropské dotace 2,7 milionů korun zde vznikly společenské a vzdělávací prostory, aby byla hasičská zbrojnice plnohodnotným místem pro sportovní, kulturní a zájmovou činnost.

Jak po několika letech slouží nově vzniklý společenský sál a zázemí zbrojnice, jakou techniku mají hasiči k dispozici a jaké události museli hasiči v poslední době řešit. O činnosti sdružení dobrovolných hasičů v Kozlovicích se dozvíte více i na www.hasicikozlovice.cz.

SVČ Jan Bosko

Pobočka Středisko volného času Jan Bosko v centru Havířova je pro mnoho dětí místem, kam míří každý pracovní den v odpoledních hodinách a smysluplně a zábavně tráví volný čas. Dopomohly k tomu tak úpravy střediska, které proběhly v roce 2010 a přeměnily středisko v bezbariérové místo i s novým venkovním hřištěm. Současně došlo k úpravám pobočky v Havířově-Šumbarku. Projekt si vyžádal evropskou investici 4,9 milionů korun.

O činnosti centra se dočtete na www.donboskohavirov.cz.

Dopravní hřiště

Dopravní hřiště v Bohumíně
Dopravní hřiště v Bohumíně

Hřiště je součástí hobbyparku, který provozuje městská společnost Bospor. Vzniklo v roce 2011 za přispění 4,2 milionů korun z ROP Moravskoslezsko a nabízí dětem projížďku na 370 metrech s řadou simulovaných situací, s nimiž je možné se setkat v běžném silničním provozu – například i simulací železničního přejezdu. V areálu vyrostlo také zázemí včetně výukové místnosti. Na www.bospor.info uvidíte, jak dopravní hřiště funguje.

Mgr. Michal Sobek, Úřad Regionální rady Moravskoslezsko

TOPlist
TOPlist