K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Slovensko spustilo nové e-služby pro občany

Datum: 30. 10. 2015, zdroj: VSOL 4/2015, rubrika: Veřejná správa online

Společnost Softec předala do provozu systém elektronických služeb občanům, který si objednalo Ministerstvo práce, sociálních věcí a rodiny Slovenské republiky (MPSVaR SR). Slovenští občané si nyní mohou přes internet podat až 40 různých žádostí o státní sociální dávky, sociální pomoc a pomoc v hmotné nouzi. Zrychlí se tím vyřizování žádostí a sníží administrativní zátěž, která umožní úředníkům více se věnovat klientům a práci v terénu. Jedná se o vůbec první agendový systém, který byl meziresortně propojen s Registrem fyzických osob (RFO) a jenž má slovenským občanům usnadnit komunikaci při žádosti o jakékoliv státní sociální dávky.

Systém je přístupný z portálu MPSVR SR a Ústředního portálu veřejné správy. V sekci Lokátor služieb je k dispozici 40 různých typů žádostí o dávky, optimalizovaných do 19 formulářů se stejnou strukturou a vizuálem. Pro přihlášení je nutné mít elektronický občanský průkaz, tzv. eID, pro elektronické podání žádosti se zaručeným e-podpisem. O ten na Slovensku od prosince 2013 již požádalo více než 40 tisíc lidí. Dalších téměř milion občanů elektronický občanský průkaz s čipem vlastní, ale ještě nepožádalo o zaručený e-podpis.

Po přihlášení se žadateli díky propojení s Registrem fyzických osob ukáže buď žádost, o kterou má zájem (např. příspěvek na dítě), případně přehled, jaké čerpá dávky ze sociálního systému. Samozřejmě s již předvyplněnými údaji z RFO. „Věřím, že to zvýší transparentnost úředních procesů, zkrátí čas potřebný k vyřízení dávek a s postupným dobudováním eGovernmentu odbourá nutnost osobního kontaktu s veřejnou správou,“ dodává Aleš Mičovský, výkonný ředitel Softec Group.

TOPlist
TOPlist