K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
URBIS Smart City Fair 2020

Prohlášení SPOV ČR k návrhu vládní novely RUD

Datum: 19. 10. 2015, zdroj: SPOV ČR, rubrika: Ekonomika

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR bude pravděpodobně ve středu 21. října 2015 projednávat v závěrečném čtení návrh novely zákona, kterým má být posílen podíl krajů na rozpočtovém určení daní (RUD).

Ve hře jsou dva pozměňovací návrhy ve prospěch obcí:

  • poslankyně Věry Kovářové, schválený Výborem pro veřejnou správu a regionální rozvoj, který posiluje rozpočty obcí a měst od roku 2016 o cca 2 mld. Kč ročně a
  • poslance Vladislava Vilímce, který navrhuje posílení RUD ve prospěch obcí od roku 2017 cca o 3,5 mld. Kč a od roku 2018 téměř o 6 mld. Kč.

Spolek pro obnovu venkova ČR v dále uvedeném prohlášení oba návrhy podporuje.

Prohlášení SPOV ČR k návrhu vládní novely RUD

Jsme přesvědčeni, že rozpočtové určení daní je stále ve vztahu k obcím nespravedlivé a neumožňuje řádné hospodaření obcí a stále zmnožuje tlak na dotace. Dotace by měly být v dohledné budoucnosti výjimečným řešením. Většinu potřeb a aktivit by měly obce řešit samostatně z vlastních zdrojů a k tomu potřebují odpovídající příjmy.

Narovnání příjmů z rozpočtového určení daní je cestou k postupnému snižování dotačních potřeb a k nastolení skutečné samosprávy. Proto podporujeme snahu poslanců Kovářové a Vilímce o prosazení pozměňovacích návrhů vládní novely rozpočtového určení výnosů z daní, které by do procesu navýšení příjmů z RUD oprávněně zahrnuly mimo kraje také obce.

Je jistě správné upravit navýšení RUD ve směru ke krajům a SPOV ČR tuto část novely nezpochybňuje, naopak má naši podporu, ale zároveň je třeba nevynechat v tomto procesu obce. V opačném případě se jedná o nepochopitelnou diskriminaci. Když jak krajům, tak obcím a městům nebyly navýšeny jejich rozpočty při zvýšení sazby DPH, se zdůvodněním zavádění druhého důchodového pilíře, pak je při rušení tohoto pilíře náš požadavek na zahrnutí obcí do novely legitimní a brání další nerovnosti. Většina našich členských obcí je venkovského charakteru, proto naši členové podporují pozměňovací návrhy uvedených poslanců a snahu Sdružení místních samospráv ČR a využijeme všech možných kontaktů na poslance s apelem, aby podpořili úpravu RUD nejen pro kraje, ale také pro obce.

Žádáme poslance Parlamentu ČR, aby tuto naši snahu podpořili hlasováním pro zmíněné pozměňovací návrhy.

Za SPOV ČR předseda Mgr. Eduard Kavala

TOPlist
TOPlist