K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Sítě LTE mohou vedle digitální televize nerušeně existovat

Datum: 15. 1. 2016, zdroj: OF 5/2015, rubrika: Veřejná správa online

Již půldruhého roku operátoři budují mobilní vysokorychlostní síť LTE. Výrazně vyšší přenosová rychlost dat a odezva otevírá možnosti přistupovat na internet pomocí mobilních sítí způsobem, na jaký jsme dosud nebyli zvyklí. Například lze přistupovat k dokumentům uloženým v cloudu kdykoliv a odkudkoliv, sdílet fotografie nebo sledovat videopřenosy ve vysokém rozlišení.

Český telekomunikační úřad

Kromě nesporných přínosů se lze ovšem také ve zcela výjimečných případech setkat s rušením televizního příjmu, a to zejména v blízkosti základnových stanic LTE pracujících v pásmu 800 MHz, které sousedí s horním okrajem kmitočtového pásma digitální televize, v oblastech příjmu 59. a 60. televizního kanálu (kmitočet 774 až 790 MHz) a při použití náhražkové nebo aktivní pokojové antény.

Jak rušení poznat?

Obraz bude tzv. „kostičkovat“ nebo se nebude zobrazovat vůbec. Tehdy je vhodné na webu start-lte.ctu.cz ověřit, zda v blízkosti místa příjmu televizního signálu není spuštěna nová základnová stanice LTE v pásmu 800 MHz ve zkušebním provozu. Právě povinný nejméně dvouměsíční zkušební provoz vysílačů v pásmu 800 MHz umožňuje včas odhalit takové případy.

Zaznamenáte-li rušení, je vhodné se obrátit na oblastní odbory Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), který zajistí prověření příčin rušení:

Region Telefon E-mail
Praha 224 004 504 storkanj@ctu.cz
Jižní Čechy 386 104 126 filipf@ctu.cz
Západní Čechy 377 925 928 kleissnerz@ctu.cz
Severní Čechy 475 309 302 semenecp@ctu.cz
Východní Čechy 495 279 322 skacelm@ctu.cz
Jižní Morava 541 428 614 grenarm@ctu.cz
Severní Morava 595 138 570 zichovap@ctu.cz

Pokud ČTÚ zjistí rušení TV signálu vlivem LTE sítí, může provozovatelům základnové stanice nařídit úpravu jejích technických parametrů nebo její úplné vypnutí do doby, než bude rušení odstraněno. Řešením může být rovněž instalace předřazeného filtru za přijímací anténu.

Ne vždy je ale při výskytu kostičkujícího obrazu na vině vysílač pro rychlý internet. Z měření, která ČTÚ provádí, vyplývá, že téměř polovinu závad v příjmu signálu způsobují nedostatky přijímacích zařízení. V dalších 30 % případů se žádné rušení nezjistí.

Může případů přibývat?

Ke konci října 2015 bylo v provozu 7234 základnových stanic LTE. Na 100 spuštěných základnových stanic tak připadají přibližně 2 zjištěné případy rušení. Nenaplňuje se tak katastrofický scénář prezentovaný některými vysílateli o zarušení desítek tisíc přijímačů s milionovými náklady na ochranná opatření. Srovnáme-li situaci například s Velkou Británií, kde je uplatňován obdobný systém provádění ochranných opatření pod kontrolou státu, ke konci března 2015 Britové vykazovali 4066 oprávněných případů rušení. Pokud ale zohledníme skutečnost, že Velká Británie má cca šestkrát více obyvatel než ČR a LTE sítě v pásmu 800 MHz provozuje téměř dvakrát tak déle než v ČR, po přepočtení na srovnatelné podmínky jde o 452 případů, což je méně než kolik případů za první rok provozu LTE vyřešil ČTÚ, který předepsal náklady na ochranná opatření na vrub operátora LTE v 490 oprávněných případech.

S pokračujícím rozvojem sítí LTE může k určitému nárůstu počtu případů rušení televizního příjmu dojít. ČTÚ je však připraven pokračovat v ochranných opatřeních, aby dopady na televizní diváky byly minimální, a pokud už k rušení dojde, aby byla náprava zjednána co nejrychleji.

Martin Drtina

TOPlist
TOPlist