K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
URBIS Smart City Fair 2020

Chcete mít bezbariérovou školu nebo vysadit novou alej?

(Dva důležité granty Nadace ČEZ jsou opět otevřeny!)

Datum: 7. 1. 2016, zdroj: Nadace ČEZ, rubrika: Životní prostředí

Střední Čechy – Až do poloviny února mohou zájemci žádat o příspěvky Nadaci ČEZ v rámci grantových řízení „Oranžové schody“ a „Stromy“. Základní a střední školy tak mají možnost získat peníze na odstranění bariér; obce a města pak na sázení či obnovu alejí a stromořadí. Stačí přitom vyplnit jednoduchý formulář na www.nadacecez.cz. Celkem už s podporou Nadace ČEZ vzniklo v celé republice 208 nových alejí a 44 bezbariérových úprav škol.

Nadace ČEZ

Nadace ČEZ přijímá žádosti v obou grantových řízeních do 12. února. Jednoduché formuláře se vyplňují přímo na webu www.nadacecez.cz. Finanční spoluúčast žadatele není nutná. „O výsledcích budeme všechny uchazeče informovat nejpozději do poloviny března. Školy a obce se tak dozví výsledek včas, aby vše stihly postavit či vysadit ještě letos,“ říká Michaela Žemličková, místopředsedkyně správní rady a ředitelka Nadace ČEZ.

Každá škola či obec může v grantových řízeních Oranžové schody a Oranžové stromy podat pouze jednu žádost o nadační příspěvek za rok. Datum, respektive pořadí zaslání žádosti rozhodování dárce neovlivní. Stejně jako v loňském roce zapojí Nadace do rozhodování o obdarovaných i své patrony z řad známých osobností.

Oranžové schody zlepšují přístup handicapovaných žáků ke vzdělání

Nadace ČEZ pomáhá mladým lidem s tělesným postižením začlenit se mezi spolužáky a minimalizovat překážky, které jim stojí na cestě za kvalitním vzděláním. Projekt Oranžové schody totiž pomáhá odstraňovat architektonické bariéry nákupem plošin, výtahů, schodišťových sedaček, schodolezů nebo zvukových a světelných naváděcích systémů.

Maximální výše příspěvku v grantu Oranžové schody činí 500 000 Kč a požádat o něj mohou všechny základní, střední a vyšší odborné školy. Celkem se v uplynulých letech mezi ty bezbariérové zařadilo už 44 škol. V středních Čechách podpořila Nadace ČEZ již pět projektů za zhruba 2,4 milionu korun. Jednalo se základní školy ve Velvarech, Voticích, Milovicích, Kostelci nad Černými lesy a Příbrami. Přímo v Praze to pak byly ZŠ Hanspaulka s MŠ Kohoutek a ZŠ Na Smetance za téměř 242 000 korun. Přihlášky přitom doporučil šestinásobný paralympijský vítěz v cyklistice Jiří Ježek.

Stromy Nadace ČEZ podporují návrat alejí do Česka

Výsadba v Březové-Oleško
Výsadba v Březové-Oleško

Nadace ČEZ už pátým rokem podporuje jak vznik nových stromořadí, tak i obnovu zanedbané zeleně v místech, kde dříve aleje existovaly, ale postupem času zpustly či zcela vymizely. Doteď města a obce z poskytnutých grantů obnovily či nově vysadily 208 stromořadí. Do jejich sázení se často zapojily i děti z mateřských a základních škol, celé rodiny a různé místní organizace, dobrovolnými hasiči počínaje a například členy Sokola konče.

V letech 2011–2015 získaly z grantu Stromy od Nadace ČEZ na výsadbu nových či obnovu starých a zaniklých alejí nebo stromořadí v Ústeckém a Libereckém kraji města Davle, Čáslav, Hostivice, Kolín, Kouřim, Kutná Hora, Liběchov, Mělník, Říčany, Uhlířské Janovice a Úvaly. Z městysů to byly Hlásná Třebáň, Liteň a Štěchovice. Z obcí uspěly se svou žádostí Březová Oleško, Boreč, Bubovice, Byšice, Býkev, Bratkovice, Cítov, Chorušice, Jizerní Vtelno, Kačice, Kamenné Žehrovice, Kněžnice, Kunice, Líbeznice, Lužce, Lužec nad Vltavou, Mělnické Vtelno, Nebovidy, Sedlec, Semčice, Suchdol, Svárov, Šípy, Třebonín, Tuhaň, Tupadly, Vojkovice, Vrdy, Zálezlice, Žďár a Žilina.

Nadace ČEZ mezi ně rozdělila téměř 6 000 000 korun. Jednotlivé výsadby se pochopitelně cenově lišily podle svého rozsahu, počtu a druhů dřevin.

Přímo v hlavním městě to pak byly městské části Praha-Velká Chuchle, Praha 14, Praha 12, Praha 1 a Praha-Klánovice, mezi které Nadace ČEZ přerozdělila téměř jeden milion korun. I v jejich případě se jednotlivé výsadby cenově lišily podle svého rozsahu, počtu a druhů dřevin.

Nyní otevřené grantové řízení je určeno pro ty, kteří chtějí sázet stromy už letos na jaře. Ti, kteří preferují podzimní termín výsadby, budou moci podat žádost v průběhu července. Maximální výše příspěvku činí 150 000 Kč.

Veškeré potřebné informace o grantových řízeních: Oranžové schody a Stromy. Bližší informace lze také získat prostřednictvím e-mailu info@nadacecez.cz nebo na telefonním čísle 211 046 723.

Nadace ČEZ
Nadaci založila energetická společnost ČEZ v roce 2002, aby zastřešila svou dárcovskou činnost. Nadace ČEZ podporuje několika grantovými programy sociální, kulturní a sportovní projekty a aktivně spolupracuje s regiony. Výší rozdělených příspěvků se řadí ke špičce nadací v České republice. Více informací na www.nadacecez.cz

Ota Schnepp, mluvčí Skupiny ČEZ pro severní a střední Čechy

TOPlist
TOPlist