K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Ztráty a nálezy nově online

Datum: 24. 3. 2016, zdroj: Obec Dolní Břežany, rubrika: Veřejná správa online

Praha-západ – Obec Dolní Břežany se zapojila do systému Centrální evidence ztrát a nálezů, stala se tak první obcí v ČR, která tuto službu aktivně využívá a nabízí svým občanům.

Jak to funguje?

„Vše, co se v obci nalezne a je přineseno na podatelnu našeho obecního úřadu, je nyní nově online zveřejněno také na www.eztraty.cz. Obec má zde vytvořen svůj profil, na kterém jsou přehledně zobrazeny seznamy ztracených a nalezených věcí. Jedná se o užitečnou elektronickou službu, která usnadní nejen evidenci, ale i faktické dohledání ztracených věcí. Do systému mohou informace vkládat i občané, což také výrazně zvětšuje možnosti celého systému,“ říká Věslav Michalik, starosta obce Dolní Břežany.

Je možné využívat také návratové RC kódy

Aby se prokazování, že věc je opravdu Vaše (nošení účtenek, fotografií atd.) co nejvíc zjednodušilo, společnost, která řešení dodává, pro tyto účely vyvinula osmimístný RC kód (návratový kód), který si můžete nalepit téměř na vše – brýle, hodinky, mobil, peněženku, flash disk nebo třeba deštník. Zkrátka na všechno, kde by vás ztráta mrzela a zároveň se dá předpokládat. Kód se nalepí ve formě malého štítku a díky němu pak je pak dohledání majitele hračkou. Získání kódu také není nic složitého. Můžete si ho sami zdarma vygenerovat na stránkách www.eztraty.cz, vytisknout a nalepit.

„Služba se samozřejmě netýká jen naší obce. Pokud tedy něco ztratíte třeba ve vlaku nebo restauraci v úplně jiném kraji, vaše cennost nebo oblíbená věc se k Vám dostane i tak. A jak postupovat, pokud něco s kódem najdete? Buď nám předmět přinesete na podatelnu a my se o něj postaráme, nebo můžete sami dle pokynů na webových stránkách eztraty.cz kontaktovat prostřednictvím kódu majitele. Uvidíte buď kontaktní telefon, e-mail nebo jiné údaje, které majitel uvede,“ dodává Věslav Michalik

Součástí služby je také „Bezpečné vracení klíčů“. Kvůli naprosté anonymitě a vyloučení zneužití nalezených klíčů se v tomto případě nálezce vůbec do kontaktu s majitelem nedostane. Tato služba je zpoplatněna, pochopitelně ale až v okamžiku, kdy ke ztrátě resp. nálezu dojde a celou výměnu – opět kvůli maximální bezpečnosti – vypořádá pracovník dodavatelské firmy.

Tyto klíčenky a také odolná laminovaná varianta nálepek, jsou k zakoupení, mimo jiné, na pokladně obecního úřadu v Dolních Břežanech.

Lucie Vospělová

TOPlist
TOPlist