K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Dolní Břežany mají nový hřbitov

Datum: 6. 5. 2016, zdroj: Obec Dolní Břežany, rubrika: Regiony

Praha–západ – Ve čtvrtek 5. května 2016 byl v Dolních Břežanech slavnostně otevřen nový hřbitov, který je prvním v historii této obce. Nový hřbitov v Dolních Břežanech tvoří přirozenou součást komponované krajiny, autorem této kompozice je známý zahradní architekt Zdenek Sendler.

Kanovník římskokatolické farnosti Praha Zbraslav Jan Gerndt vysvětil hřbitov
Kanovník římskokatolické farnosti Praha Zbraslav Jan Gerndt vysvětil hřbitov

V rámci tohoto projektu se na západním okraji obce podařilo vybudovat nejen hřbitov, ale také 4 hektary veřejné zeleně s parkovou úpravou, která bude sloužit občanům. Tato zeleň zároveň tvoří přechodový prvek mezi rozrůstající se zástavbou a okolní krajinou.

Samotný hřbitov je situován kolem středu kříže tvořeného dvouřadou lipovou alejí. Přírodní hřbitov je vymezen kamennými zídkami a habrovými stěnami, které mají tvar kruhových výsečí a stáčejí se kolem středu kříže. Na tyto zdi navazují čtyři uzamykatelné kovové brány se skleněnou výplní.

„O zřízení hřbitova jsme usilovali šest let, nebylo snadné zajistit vhodné pozemky a potřebná povolení. V rámci hřbitova je přibližně čtyři sta hrobových míst, která jsou určena pro ukládání uren. Vybudována bude také vsypová loučka. V závislosti na výsledcích hydrogeologického průzkumu, které budou rozhodující pro získání povolení od hygieniků, bychom chtěli umožnit také pohřbívání do země.“ říká Věslav Michalik starosta obce Dolní Břežany.

„Břežanský hřbitov by měl sloužit lidem i jako park začleněný do krajiny. S ohledem na místní historii nese projekt multikulturní symboliku a snoubí se tu keltské i křesťanské motivy“ sdělil zahradní architekt Zděnek Sendler.

Nový hřbitov v Dolních Břežanech
Nový hřbitov v Dolních Břežanech

Slavnostní otevření nového hřbitova bylo zahájeno pěveckým vystoupením Jany Bínové Koucké, ve kterém zazněly skladby autorů Antonína Dvořáka a Wolfganga Amadea Mozarta. Následně byl hřbitov vysvěcen kanovníkem římskokatolické farnosti Janem Gerndtem. Na programu bylo také slavnostního přestřižení pásky, kterého se ujali starosta obce Věslav Michalik, zahradní architekt Zdeněk Sendler, za realizační firmy pak Aleš Kurz (Zahradní Architektura Kurz, s. r. o.) a Jiří Pospíšil (EKIS, spol. s r. o).

Realizace projektu si vyžádala náklady a investice v celkové výši 12,5 mil. Kč. Na výsadbu zeleně získala obec dotaci 5,3 mil. Kč z Operačního programu Životní prostředí.

Lucie Vospělová

TOPlist
TOPlist