K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
ISSS 2020 „Nové perspektivy“

Výzva ČAOH: Omezme skládkování a pojďme zahrnout evropské recyklační cíle do zákona

Datum: 20. 5. 2016, zdroj: ČAOH, rubrika: Životní prostředí

Praha – Česká asociace odpadového hospodářství (ČAOH) velmi vítá shodu dalších odpadových společností na výrazné podpoře recyklace komunálních odpadů a vyzývá ministerstvo životního prostředí, aby vyšší recyklační cíle zahrnulo také do nového zákona o odpadech. Aktuálně se k podpoře recyklace připojily další odpadové společnosti – SEUZ (SITA), NEHLSEN – a zcela nově také firmy ze sektoru energetiky, např. Veolia nebo Teplárenské sdružení, které je svazem energetických společností.

ČAOH, která je jedním ze subjektů, jež nejhlasitěji a nejdéle prosazují povinné zavedení evropských recyklačních cílů do zákona, tak velmi vítá, že se k její snaze připojují i další odpadové společnosti, a dokonce i podniky ze sektoru energetiky, které nově chtějí také silně podporovat recyklaci.

ČAOH proto otevřeně vyzývá všechny zainteresované subjekty, aby veřejně oslovily MŽP, podobně jako to již opakovaně udělala samotná asociace, a aby skutečně otevřeně a jednoznačně prosazovaly zavedení definovaných evropských recyklačních cílů, které Evropská komise představila už v prosinci 2015, do nového zákona o odpadech. MŽP to kupodivu zatím stále odmítá.

Jako ČR budeme tyto cíle tak či tak muset do zákona promítnout, jinak na nás dopadnou sankce EU. Využijme tedy aktuální široké názorové shody k zásadní podpoře recyklace a pojďme ji finálně prosadit do zákona. Pozitivní je, že na takovém řešení by se pak shodl dokonce i podnikatelský sektor s ekologickými organizacemi, které rovněž chtějí závazné evropské recyklační cíle prosadit do nového odpadového zákona.

ČAOH ve svých výstupech opakovaně pozitivně hodnotí již šest let trvající úspěšný odklon odpadů od skládkování, který odpadové firmy úspěšně realizují ve spolupráci s obcemi. Během šesti let se naší zemi soustavnou snahou podařilo snížit množství odpadů ukládaných na skládky dokonce o více než 1 000 000 tun. A co je důležité pro občany, podařilo se to bez navýšení poplatků a ekologických daní, které platí občané v rámci odpadového hospodářství. ČR dokonce jako jedna z pouhých 7 zemí v EU má již v platném zákoně zákaz skládkování využitelných odpadů a směsných komunálních odpadů, a to již k roku 2024. Přitom EU prosazuje pouze omezení skládkování na 10 %, a to o šest let později než ČR, tedy až k roku 2030. Agendu skládkování již tedy v ČR máme strategicky a legislativně vyřešenu, což znamená jeden holý fakt – využitelné odpady se skládkovat nebudou, a to dokonce striktněji než v EU.

Nyní je třeba vyřešit hlavní úkol, kterým je potřeba splnit Evropou zaváděné vysoké recyklační cíle. Již za 9 let má ČR recyklovat nejméně 60 % všech komunálních odpadů a v roce 2030, to má být dokonce 65 %. ČR přitom aktuálně tomuto parametru dostává pouze z cca 34 %. Do devíti let tedy musíme toto číslo skoro zdvojnásobit. Na rozdíl od ministerstvem prosazované podpory spaloven však k tomuto cíli není v žádném případě třeba vybírat násobné ekologické daně od obyvatel a od obcí.

Štěpán Dlouhý

TOPlist
TOPlist