K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Ohlédnutí za 9. ročníkem soutěže JuniorErb

Datum: 1. 7. 2016, zdroj: VSOL 3/2016, rubrika: Veřejná správa online

Na letošní konferenci ISSS v Hradci Králové byli opět oceněni mladí lidé, kteří tvoří webové stránky prospěšné svému okolí.

JuniorErb

Soutěž bývá vyhlašována na přelomu roku a hlásit se mohou jednotlivci nebo týmy, ale podmínkou je, aby byli mladší 19 let k datu uzavření přihlášek (bližší podrobnosti na www.ceskyzavinac.cz). Hodnotí se funkční webové stránky, které souvisí s určitou municipalitou nebo místem (např. stránky obce, města, oblasti, místní památky), nebo jsou prospěšné určitému společenství občanů (stránky školy, třídy, zájmového sdružení). Stránky mohou být vytvořeny zcela samostatně nebo postačí i využití některého z redakčních systémů. Nejde tedy jen o vyhodnocení nejlepších webařů, ale především o podporu angažovanosti vůči svému okolí. Pořadatelé chtějí napomoci k zapojení mladých lidí do dění kolem sebe.

Krajská kola

Z krajů se dlouhodobě zapojují Plzeňský kraj a hlavní město Praha.

Ocenění v plzeňském kole dostali prostor ke stručnému představení svých projektů
Ocenění v plzeňském kole dostali prostor ke stručnému představení svých projektů

V Plzni se soutěžilo po čtvrté a kvalita přihlášených projektů byla již tradičně velmi dobrá. Krajská porota nakonec přisoudila 1. místo Jakubu Štěpánkovi z gymnázia na Mikulášském náměstí v Plzni za webové stránky školy www.mikulasske.cz. Druhé a třetí místo obsadili studenti z VOŠ a SPŠE v Plzni. Stříbrným se stal projekt zstremosna.cekuj.net/zstremosna.html autora Radka Skolody. Na třetí příčku dosáhl Tomáš Kratochvíl se stránkami hornibrizaprojekt.8u.cz.

Slavnostní předávání se uskutečnilo na krajském úřadě Plzeňského kraje v pátek 18. března a bylo společné i pro soutěže Zlatý erb a pro Cenu hejtmana Plzeňského kraje 2016 o nejlepší webovou stránku příspěvkové organizace. Ceny vítězům krajského kola předával hejtman Václav Šlajs, náměstek hejtmana pro oblast regionálního rozvoje, fondů EU, informatiky Ivo Grüner a vedoucí odboru informatiky Eliška Pečeňková.

Diplomy předávala vítězům pražského kola osobně primátorka Adriana Krnáčová
Diplomy předávala vítězům pražského kola osobně primátorka Adriana Krnáčová

V úterý 22. března pak proběhl v Praze v Rezidenci primátorky slavnostní ceremoniál vyhlášení výsledků pražského kola soutěží Zlatý erb a JuniorErb 2016. Letošní 6. ročník byl výjimečný, neboť ceny přišla osobně předat paní primátorka Adriana Krnáčová. V JuniorErbu v tomto krajském kole zvítězil tým z gymnázia Christiana Dopplera ve složení Vojtěch Švandelík, Filip Matějka, Jan Sláčal, Lukáš Caha, Nodari Gogatishvili, Vojtěch Lanz a Michael Kozel s projektem školních stránek gchd.cz. Na druhém místě se umístil Petr Melichar z gymnázia Na Pražačce se stránkami o chemii www.chemiejinak.eu. A na třetím místě byl nejmladší účastník soutěže, Tomáš Jareš ze Základní školy Filosofská s cms.mujskript.cz.

Celostátní vítězové

Místopředseda Senátu Přemysl Sobotka se jako vždy zajímal o každý projekt
Místopředseda Senátu Přemysl Sobotka se jako vždy zajímal o každý projekt

V minulých letech bylo zvykem, že celostátní vítězové se vyhlašovali na konferenci Junior Internet spolu s dalšími kategoriemi – např. Junior web, Junior design apod. Jelikož letošní ročník této konference byl posunut na pozdější termín, došlo k vyhlášení celostátních vítězů soutěže JuniorErb přímo na konferenci ISSS v Hradci Králové. Stalo se tak při příležitosti setkání účastníků soutěže s místopředsedou Senátu Parlamentu ČR panem Přemyslem Sobotkou, který již tradičně udělil soutěži svou záštitu. Nejprve se představili vítězové plzeňského a pražského kola a poté předseda poroty pan Petr Naske z Jednoty školských informatiků vyhlásil jednotlivé vítěze. První místo obsadili vítězové pražského kola z gymnázia Christiana Dopplera, druhý skončil tým z gymnázia v Havlíčkově Brodu ve složení Jan Šimůnek, Jan Rychlý a Jonáš Novotný s projektem ghb-vyroci.weebly.com a třetí byl Jakub Štěpánek z gymnázia Mikulášská v Plzni. Porota se rozhodla udělit i zvláštní cenu, kterou získal tým z Arcibiskupského gymnázia na Vinohradech v Praze (Daniel Křápek, Jiří Švejda, Michaela Válková) za stránky repsys.arcig.cz.

Vítězové obdrželi věcné ceny a všichni zúčastnění pamětní list od patrona soutěže Přemysla Sobotky.

Velmi děkujeme za spolupráci a podporu Magistrátu hlavního města Prahy, Plzeňskému kraji a Jednotě školských informatiků. Na organizaci krajských kol se aktivně podílí odbor informatiky Plzeňského kraje a odbor informatiky magistrátu hlavního města Praha. Soutěž pořádá sdružení Český zavináč a sdružení Junior Internet. Bližší informace k soutěži naleznete na www.ceskyzavinac.cz.

A pokud víte o šikovném mladém člověku, který se baví tvorbou webových stránek (nemusí to být nutně programátor, může stránky tvořit jen obsahově), seznamte jej se soutěží JuniorErb a doporučte mu účast. Třeba se umístí a zviditelní tímto způsobem nejen sebe, ale i školu, obec nebo kraj.

Roman Falhar, spolek Český zavináč

TOPlist
TOPlist