K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
ISSS 2020 „Nové perspektivy“

Malby na trafostanicích oživují veřejný prostor českých měst. V Písku ji pomalovali místní senioři

Datum: 25. 10. 2016, zdroj: Lesensky.cz, rubrika: Životní prostředí

České Budějovice – Zvelebování zašlých trafostanic je jednou z cest, jak oživit veřejný prostor v různých městech České republiky. Pilotním projektem se loni stala Jihlava, kterou pokryla profesionální malba. Nové úpravy se dočkala také trafostanice v Písku, která ožila pod tahy štětců místních seniorů. Akce bude pokračovat v dalších českých i moravských městech.

Trafostanice „Zdravotní škola“ v ulici Na Výstavišti v Písku
Trafostanice „Zdravotní škola“ v ulici Na Výstavišti v Písku

Trafostanice „Zdravotní škola“ v ulici Na Výstavišti v Písku se během posledního zářijového týdne změnila díky seniorům z místní Akademie umění a kultury, kteří pod vedením pedagožky Mgr. Lenky Termannové pomalovali celou stěnu trafostanice. „Naše škola byla požádána o výtvarný návrh na trafostanici pro E.ON. Namalovala jsem asi 10 barevných návrhů a přišla s nápadem zapojit do realizace naše studenty z Akademie III. věku. Líbilo se jim, že zde v Písku zanechají svou stopu,“ uvedla k píseckému projektu Termannová.

První malba vznikla v Jihlavě

Písecký příklad dokazuje, že nenápadné budovy trafostanic se mohou stát zajímavým vizuálním prvkem českých měst. „Občané Písku na novou podobu trafostanice reagovali velice pozitivně. Jen po zveřejnění fotografií na facebookovém profilu města měla malba seniorů více než 40 kladných reakcí,“ uvedla Kristýna Barchini, tisková mluvčí města Písek.

Vůbec první upravenou trafostanici mají již od srpna loňského roku v Jihlavě. K realizaci byl přizván Jan Kaláb neboli Point, legenda českého street artu, který je celosvětově známý díky sérii úspěšných výstav v Argentině, Německu nebo Spojených státech. Trafostanice v Jihlavě, kterou pomaloval a posprejoval, nese jméno Geometric Camouflage. Kompozice barevných geometrických tvarů reaguje na prostředí jihlavského sídliště, v němž se trafostanice nachází.

Pokračování v Kyjově či Humpolci

V případě obou měst byly pomalovány trafostanice energetické společnosti E.ON, která s tímto nápadem oslovila místní radnice. „Trafostanice jsou běžnou součástí měst, ale ne vždy jde o úplně reprezentativní objekty. Rozhodli jsme se proto zvelebit jejich vzhled a podpořit tak oživení veřejného prostoru,“ vysvětlil Karel Štěpán ze společnosti E.ON.

Projekt bude díky pozitivním ohlasům veřejnosti pokračovat minimálně v dalších dvou městech. „Prvním je moravský Kyjov, kde bychom chtěli malbu zrealizovat ještě během měsíce října. Na jaro příštího roku je zase naplánovaná malba trafostanice v Humpolci, kde teď budeme vybírat ze zaslaných grafických návrhů,“ doplňuje Lukáš Svoboda se společnosti E.ON.

Andrea Tomanová

TOPlist
TOPlist