K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
URBIS Smart City Fair 2020

Na obnovu poničených řek a potoků se sešly projekty za skoro dvě miliardy korun

Datum: 18. 1. 2017, zdroj: AOPK, rubrika: Životní prostředí
„Naše potoky a řeky byly desítky let zaváděny do trubek, jejich břehy byly opevňovány kameny. To všechno urychlovalo odtok vody z krajiny, která tak ztrácela schopnost zadržovat vodu. Jsem rád, že žadatelé připravili projekty, které pomohou tento stav aspoň zčásti napravit. Pro krajinu jako celek jsou právě nesmírně důležitá i zdánlivě drobná opatření, jako je obnova slepých ramen, mokřadů či budování tůní,“ komentuje ministr životního prostředí Richard Brabec právě uzavřené první kolo výzvy[1] na příjem žádostí z Operačního programu Životní prostředí.

Pro toto právě uzavřené první kolo dvoukolové průběžné výzvy č. 13 na příjem žádostí z Operačního programu Životní prostředí bylo vyčleněno 1,25 miliardy korun, o podporu se přitom ucházejí investiční záměry v celkové výši 1,896 miliardy Kč.

„K většímu zájmu určitě přispěla i intenzivní komunikace našich zaměstnanců s klíčovými žadateli, jako jsou podniky povodí. Podařilo se vysvětlit, že pro zadržování vody v krajině jsou důležitá i jiná opatření, než často problematická výstavba nových vodních nádrží,“ vysvětluje František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR[2].

Podány byly jak žádosti na revitalizace drobných vodních toků (odstranění opevnění, eliminace nefunkčních odvodňovacích zařízení, odtrubnění), tak revitalizační úpravy významných vodních toků (např. revitalizace Vltavy) i komplexní projekty, které kromě revitalizací koryt vodních toků zahrnují i vytváření nových biotopů v podobě tůní nebo obnovu protékaných říčních ramen. Většina investičních záměrů byla zaregistrována až v posledním měsíci roku 2016.

Úspěšní žadatelé z prvního kola mohou podat plnou žádost o podporu až do konce roku 2017. Projekty budou hodnoceny průběžně podle data příjmu žádostí – podporu mohou obdržet všichni žadatelé, kteří podají žádost včas a vejdou se do alokace výzvy. Kdo podá žádost rychle, bude tedy ve výhodě.

Žadatelé, kteří nestihli podat rozpracovaný investiční záměr do 13. výzvy, mohou své konečné projekty (již s finální projektovou dokumentací a stavebním povolením) podávat do výzvy č. 51, která byla otevřena dne 9. 1. 2017.

Poznámky

  1. Bylo uzavřeno první kolo dvoukolové průběžné výzvy č. 13 na opatření vyplývající z plánů dílčích povodí.
  2. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR je zprostředkujícím subjektem pro PO 4, odpovídajícím za příjem a hodnocení žádostí. Projekty doporučené k podpoře jsou pak dále administrovány Státním fondem životního prostředí ČR.
TOPlist
TOPlist