K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Z věcí, které na mnoha místech dávno fungují, najednou děláme vědu…

Datum: 17. 3. 2017, zdroj: VSOL 1/2017, rubrika: Veřejná správa online

říká Ing. Věslav Michalík, CSc., starosta obce Dolní Břežany. Jeho názory jsou možná trochu nestandardní, ale rozhodně velice zajímavé – na koncept „chytrých měst a obcí“ se totiž dívá pohledem dlouholetého komunálního praktika a nyní i radního Středočeského kraje pro oblast hospodářského a regionálního rozvoje včetně evropských fondů a rozvoje venkova.

Ing. Věslav Michalík, CSc.
Co vás vůbec při vyslovení slova „smart“ napadne?
Podle mého názoru je to slovo v poslední době hodně zprofanované. Stalo se z něj takové „kouzelné“ slůvko. Připadá mi, že z věcí, které na mnoha místech a v různých variantách dávno fungují, najednou děláme vědu. Co je třeba inovativního na tom, že mi někde na nějaké ceduli ukážou, kolik je na návsi volných parkovacích míst nebo za jak dlouho mi jede autobus. Každý, kdo vyjel před dvaceti nebo třiceti léty někam do zahraničí, to viděl – to přitom o nějakém „smart“ konceptu nikdo nic netušil a připadalo nám to normální. Znamená to, že už tehdy byli někde „smart“ a my to teď usilovně doháníme?
Určitě ale existují řešení, která opravdu „chytrá“ jsou...
Když za mnou přijde nějaký dodavatel „smart“ projektu, dostane ode mě následující zadání. Například ohledně parkování – hodilo by se třeba řešení, které bude ukazovat, že konkrétní auto na konkrétním parkovacím místě nezaplatilo. Ať u něj třeba bliká červené světlo a všichni to vidí, nebudu tam muset posílat policii, aby zkontrolovala lístečky. A platit budou všichni. Prostá informace, že mám 10 volných míst na parkovišti a 10 obsazených, je mi jako starostovi prakticky k ničemu.
Nebo co se týká odpadů. Vymyslete někdo „smart“ popelnici na tříděný odpad, která bude stlačovat obsah. Stále vozíme vzduch a utrácíme spoustu peněz za naftu. Ať mi nikdo neříká, že by to bylo technicky neproveditelné. Lidi už si proškolíme sami, aby věděli, jak s tím zacházet. To by pak byla „smart“ popelnice, každý by nám ji záviděl! Kromě velkých měst asi nikdo nepotřebuje ani hlášení, že odpadkový koš nebo kontejner je plný a je potřeba ho vyvézt. Pro naprostou většinu obcí a měst je levnějším řešením jeden zaměstnanec, který to prostě objede a vyveze.
Co takové ty náročnější záležitosti jako rychlý internet, nasazování nových technologií do života obce, smart metering, internet věcí apod?
Obecně pro tyto věci říkám ano, ale celý ten koncept sofistikovaných technologií, které mohou občanům usnadnit a zlepšit život, má smysl, když je aplikován na velké aglomerace. Tam to může fungovat, ať už jde o inteligentní systémy řízení dopravy, svoz odpadu, úspory na veřejném osvětlení nebo cokoli jiného. Tam to prostě má smysl, ale musíme si uvědomit, že v celé ČR jde jen o pár měst nebo aglomerací. Úplně jiná situace je mimo ně. Vezměte si třeba sídelní strukturu Středočeského kraje – 1145 obcí a největší města jsou Kladno a Mladá Boleslav, pak je Kolín a několik okresních městeček. Co se tam dá z velkých „smart“ řešení dělat? Každý soudný starosta se zeptá, co to jemu nebo občanům přinese konkrétního? Možností, do čeho investovat, je mnoho, peněz daleko méně.
Jako krajský radní o tom určitě máte slušný přehled…
Po potenciálních dodavatelích zpravidla chci, aby nabídli nějaké typové řešení, které zlepší život lidem a ušetří peníze. Chci to vyzkoušet nebo vidět nějaký příklad z praxe, také musí být minimálně tři dodavatelé, aby z nás nebyli dealeři jedné soukromé firmy. Pak mohu jít a z úrovně kraje nabídnout starostům nějaké řešení, které považuji za prospěšné, má nějaký smysl a stojí rozumné peníze. Potom i rád doporučím – podívat se na to můžete tam a tam, starosta vám rád poskytne podrobnější informace.
Co má podle vašeho názoru nějaký potenciál a co je jen móda?
Myslím, že se uplatní řada řešení spojených s internetem věcí. Když to řeknu obecně, malé levné čidlo, které něco hlásí. Vidím tu prostor pro celou spoustu nejrůznějších aplikací, které budu mít jednoznačný přínos – napadají mě třeba popelnice, které jsou adresné a budou sledovat váhu komunálního odpadu, podle níž mohou být upravovány poplatky za odvoz. Podpoříme třídění, je to emociálně silné, lidem se to určitě bude líbit, protože je to transparentní a něco málo ušetří…
Na opačném pólu jsou pak ty větší investiční akce, jako třeba vybudovat optickou síť apod. – to je spíš pro větší města, v menších obcích bych to klidně nechal na komerčním sektoru a jeho nabídce. Například naše 4 tisícovky občanů v Dolních Břežanech mají k dispozici celou řadu možností připojení, z nichž si mohou vybrat podle vlastní potřeby. Ústavy a podniky si s připojením poradí samy.
Napadá vás ještě něco ve spojení s konceptem „smart“?
Jak už jsem říkal, z globálního pohledu s tím nemám žádný problém, ale realita malého města nebo vesnice je prostě jiná. Uvedu jeden příklad – nedávno jsme uvažovali společně s firmou ČEZ o vybudování dobíjecí stanice pro elektromobily. Přepokládalo by to nemalou investici ze strany obce. Vyřešil to prostý průzkum – počet elektromobilů v obci v dané době se rovnal nule. Přitom elektromobilita určitě do konceptu „smart“ patří, ale co by přinesla tato investice občanům Dolních Břežan?
Další rozumná aplikace z hlediska úspor je například veřejné osvětlení, ale i tady mnoho obcí narazí. Při použití LED světel je pro úspěch důležitá rozteč či hustota sloupů – v některých případech se dají stávající výbojky v podstatě bez problémů nahradit, v jiných případech ne, a pak by se muselo předělávat vše. A jste v situaci, kdy se to finančně nevyplatí a jen málokterý starosta by riskoval investici, která se léta nevrátí.
V souvislosti s tím, jak rychle jdou technologie dopředu, se v brzké době ukáže řada dalších zajímavých řešení vhodných i pro menší obce a města včetně nyní hodně prosazovaného a již zmíněného „smart meteringu“, jen si nejsem jistý, zda budeme schopni veškerá data, která díky těmto vynálezům získáme, vůbec nějak zpracovávat a těžit z nich. To ale asi ukáže až čas.

Děkuji za rozhovor.

Prokop Konopa

TOPlist
TOPlist