K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Zeptali jsme se Mgr. Jaroslava Fidrmuce, náměstka ministra školství, mládeže a tělovýchovy

Datum: 28. 7. 2017, zdroj: VSOL 3/2017, rubrika: Veřejná správa online
Mgr. Jaroslav Fidrmuc, náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy
Mgr. Jaroslav Fidrmuc, náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy
Jste náměstkem na MŠMT a také předsedou České národní koalice pro digitální pracovní místa (DigiKoalice). O jakou platformu se jedná?
Jedním z poslání DigiKoalice je šíření pozitivního přístupu k digitálním technologiím a změnám, které představují. Jsou to změny, které se prostě dějí, ať už se nám to líbí nebo ne. A proto je potřeba hledat společně tu nejlepší cestu, jak je začlenit do našeho pracovního i osobního života tak, aby to neznamenalo bariéry, ale naopak zvýšení kvality života a usnadnění či zefektivnění práce.
S touto myšlenkou jsme iniciovali vznik DigiKoalice, což je otevřené uskupení organizací a jednotlivců, které chce přispět ke zvýšení digitální gramotnosti občanů ČR, ke zvýšení jejich šance uspět na trhu práce a konkurenceschopnosti české ekonomiky. Jejím hlavním úkolem je propojovat vzdělavatele a zaměstnavatele a podporovat jejich společný dialog, synergii, vzájemnou inspiraci a spolupráci. Hlavní myšlenky DigiKoalice jsou formulovány do Memoranda, které je zveřejněno na www.digikoalice.cz.
Mají obce také zastoupení mezi vašimi členy? A co zajímavého by jim členství mohlo přinést?
Pro obce je DigiKoalice zajímavá, protože jim může pomoci při propojování škol a zaměstnavatelů. Takovýmto propojením dochází ke zkvalitnění vzdělávání. Nejen, že žáci přijdou do reálného prostředí firmy, kde se odborníci z praxe podílí na jejich vzdělávání např. v oblasti zájmového vzdělávání, ale i učitelé ze škol mohou přijít do kontaktu s firmou a ve výuce jsou pak schopni uvádět příklady a problémy z reálného prostředí. Výsledky takovéto spolupráce má pak pozitivní přínos pro obec samotnou – udrží ve městě či obci více lidí i zaměstnavatelů. Mladí lidé mají tendenci odcházet do velkých měst. Spolupráce školy a firmy vytváří větší pravdě podobnost, že se mladý člověk vrátí do svého města pracovat ve firmě, která se mu věnovala v dětství a má s ní dobrou zkušenost.
V tuto chvíli obce v DigiKoalici zastoupeny nemáme a je to obrovská škoda, protože pak je složitější získávat jejich podněty. Našim úkolem je právě propojovat co nejvíce subjektů, vytvářet prostor pro dialog a hledat společná řešení. Proto vítáme každého zájemce, který se chce zapojit do rozvoje digitálního Česka a digitálně gramotných občanů.

pk

TOPlist
TOPlist