K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Chytré průvodcovské systémy aneb jak využít moderní technologie v cestovním ruchu

Datum: 4. 8. 2017, zdroj: VSOL 3/2017, rubrika: Veřejná správa online

Kraj Vysočina již od roku 2010 intenzivně spolupracuje s tchajwanským Institutem pro informační průmysl na realizaci moderních elektronických veřejných služeb, které jsou jedinečné v rámci České republiky a mají zásadní přínos pro obyvatele či návštěvníky kraje. Tak nejprve vznikla služba eAmbulance, prostřednictvím které se pacienti objednávají pomocí internetu do ambulancí pěti krajských nemocnic, a od roku 2011 rozvíjíme mobilní průvodcovské systémy, jejichž cílem je zatraktivnit návštěvu vybraných turistických cílů na Vysočině.

Představení Průvodce4U v Muzeu Vysočiny Pelhřimov se zúčastnil i hejtman Kraje Vysočina MUDr. Jiří Běhounek (vlevo)
Představení Průvodce4U v Muzeu Vysočiny Pelhřimov se zúčastnil i hejtman Kraje Vysočina MUDr. Jiří Běhounek (vlevo)

Tak nejprve vznikla aplikace Pruvodce4U, která využívá technologie NFC a QR kódy, aby byl v květnu 2017 spuštěn první městský průvodce Žďárem nad Sázavou využívající technologii iBeacon. Ale postupně. Hlavní myšlenka vedoucí k realizaci chytrých mobilních průvodců je založena na faktu, že čím dál více obyvatel ČR i zahraničních turistů využívá smartphone či tablety, a proto je výhodné vytvořit průvodcovský systém, který si návštěvník nainstaluje do svého zařízení ve formě aplikace a sám si určí, jaký obsah chce ve které chvíli zobrazit, což je z hlediska komfortu uživatele zajímavější i jednodušší než využití dříve používaných audio průvodců. Navíc k oběma variantám existuje serverová aplikační platforma pro správu obsahu, která nám umožňuje maximálně efektivně aktualizovat obsah, který chceme návštěvníkům našeho regionu předat a zpřístupnit. Tento obsah je vždy koncipován tak, aby byl maximálně atraktivní, multimediální (text, fotky, audio, video) a vícejazyčný (standardně jsou v nabídce čeština, angličtina, němčina, francouzština a čínština).

Pruvodce4U

Jde o průvodcovskou aplikaci, kterou v současné době využívají krajská muzea Vysočiny v Pelhřimově a Třebíči, hrad Roštejn a Zoo Jihlava. V těchto organizacích jsou jednotlivá místa s exponáty označena pomocí NFC karet a QR kódů, příslušný obsah se pak zobrazí buď přiblížením telefonu ke kartě či načtením QR kódu. Aplikace je zdarma dostupná na Google play či Appstore pod názvem Pruvodce4U_Vysočina a kromě průběžné aktualizace obsahu plánujeme v nejbližším období přidat do seznamu možných návštěvních míst například jihlavskou galerii.

Pozitivní zkušenosti s Pruvodce4U nás vedly k tomu, že jsme se v roce 2016 rozhodli českým či zahraničním návštěvníkům našeho kraje představit další velmi zajímavou technologii – iBeacon.

Zdar4U

Jedna z obrazovek průvodce Zdar4U
Jedna z obrazovek průvodce Zdar4U

V květnu 2017 po půlroce instalace a pilotního prověřování uvádí Žďár nad Sázavou do ostrého provozu a užívání nový informační systém Zdar4U. Jedná se o zatím jinde v českém turismu nevyužitou průvodcovskou službu předávání informací prostřednictvím iBeacon vysílačů. Podobnou technickou vymoženost využívá například Národní palácové muzeum v Taipei na Tchaj-wanu. Průvodce funguje po stažení aplikace při zapnutém bluetooth verze 4. Už při instalaci se do telefonu stahuje obsah vybraných lokalit a ve chvíli, kdy se telefon přiblíží k vysílači na 10–15 metrů, navzájem se spojí a telefon zahlásí aktualitu a zobrazí příslušný obsah ve vybraném jazyce. Obsahem jsou texty popisující danou lokalitu, současné i historické fotografie, videa a také slevové kupóny, které je možné uplatnit ve vybraných žďárských podnicích či městských organizacích. Právě zmíněné kupóny jsou dalším z nástrojů, kterým lze chytré průvodce uživatelům zatraktivnit, a na druhé straně také podpořit místní nabídku služeb jako jsou ubytování, stravování, nákup lokálních řemeslných produktů a podobně.

Nový elektronický průvodce pro mobilní telefony po nejzajímavějších místech Žďáru nad Sázavou Zdar4U je společným projektem Kraje Vysočina, města a Institutu pro informační průmysl Tchaj-wan. Projekt spolufinancovalo tchajwanské ministerstvo zahraničí.

Obě formy mobilních průvodců představují současný trend zpřístupnění místních informací turistům navštěvujícím Vysočinu, vzhledem k formě obsahu a různým jazykovým verzím uvažujeme též o možnosti využití ke vzdělávacím účelům na našich základních a středních školách. Obě aplikace budou sloužit také jako praktický příklad nejen pro technologické nadšence, ale zejména pro další instituce v ČR, které budou mít zájem s námi spolupracovat a chytré mobilní průvodce dále rozvíjet. Na závěr tak už jen pozvání – neváhejte a přijďte poznat zajímavá místa Kraje Vysočina prostřednictvím mobilních průvodců Pruvodce4U a Zdar4U.

Ing. Václav Jáchim, KÚ Kraje Vysočina

TOPlist
TOPlist