K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
URBIS Smart City Fair 2020

Česká republika má nový monitorovací systém měření radiace v ovzduší

Datum: 14. 7. 2017, zdroj: VSOL 3/2017, rubrika: Životní prostředí

Od poloviny dubna má Česká republika nový monitorovací systém pro měření radiace v ovzduší.

„Tato moderní síť takzvaného včasného zjištění pracuje nepřetržitě sedm dní v týdnu, 24 hodin denně. Lidé mají k datům online přístup, třeba na webu Státního úřadu pro jadernou bezpečnost se mohou kdykoliv podívat, jaká je hodnota radiace v ovzduší třeba v místě jejich bydliště,“ říká Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. „A jsem velmi ráda, že nový systém dodala česká firma, která nabídla tak vyspělou technologii, že ve výběrovém řízení neměla konkurenci,“ konstatovala Dana Drábová na slavnostním předání poslední 55. staničky v Týně nad Vltavou.

Monitorovací stanice Nuvia
Monitorovací stanice Nuvia

Monitorovací stanice jsou rozmístěny rovnoměrně po celém území ČR. Síť včasného zjištění slouží k rychlému zachycení významnějších hodnot radiace. Díky tomu se může intenzivně hledat zdroj, odkud zvýšené hodnoty pocházejí. Podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost jde především o preventivní systém.

„Nový systém je připraven měřit a zaznamenávat data nejenom při výpadku internetu nebo datových služeb operátorů, ale i v případě celkového blackoutu elektrické sítě po dobu sedmdesáti dvou hodin,“ říká Martin Pazúr, předseda představenstva společnosti NUVIA, která měla modernizaci staniček na starosti. Firma se radiačním monitoringem zabývá od roku 2006, tato zařízení dodala například do Lotyšska či Chorvatska. Na vývoj různorodých systémů na měření ionizujícího záření se NUVIA dlouhodobě zaměřuje.

Systém automaticky zasílá údaje každých 10 minut přímo na servery SÚJB. Informační systém MonRas naměřená data zpracovává a vizualizuje do přehledných map. I tato technologie je z dílny třebíčských vývojářů.

„V rámci modernizace je nyní každá stanice, původně složená ze dvou zastaralých sond, nahrazena pouze jednou moderní ‚inteligentní‘ sondou naší výroby, která zajistí měření jak nízkých, tak i vyšších rozsahů radiace,“ doplňuje Pazúr.

TOPlist
TOPlist