K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
ISSS 2020 „Nové perspektivy“

Zelená stuha 2018: Přihlášky do soutěže o nejlepší zeleň mohou obce podávat i příští rok

Datum: 19. 12. 2017, zdroj: SZKT, rubrika: Životní prostředí

Již více než dvacet let jsou české, moravské a slezské vesnice prostřednictvím soutěže Zelená stuha oceňovány za příkladný přístup k tvorbě zeleně a péči o ni. Zelená stuha je udělována za koncepční přístup k tvorbě zeleně v obci, respekt k místní krajině a krajinnému rázu, ale i za zdařilé obnovy historických sadů a zahrad či tvorbu nových parků.

V současné době je oceňována také tvorba obnova alejí, remízků, mezí či biokoridorů, které přispívají k zadržení vody v krajině, kde je jí čím dál větší nedostatek.

Soutěž Vesnice roku v Programu obnovy venkova, jejíž součástí Zelená stuha je, se chystá také příští rok, proto již nyní mohou obce do 7500 obyvatel zvažovat svoji účast. Přihlášky do soutěže Vesnice roku bude možné podávat v průběhu března a dubna 2018. Obce, které se budou moci ucházet o Zelenou stuhu, následně vybere komise v rámci krajského hodnocení. Z favoritů jednotlivých krajů je následně v rámci celostátního kola vybrán celkový vítěz. Slavnostní vyhlášení probíhá tradičně v přepychových prostorách Valdštejnského paláce – sídla Senátu ČR. Vítězové krajských kol v letošním roce získali poukázku na dotaci v hodnotě 400 000 Kč z Národního programu Životní prostředí, celorepublikový vítěz může čerpat finanční příspěvek ve výši 700 000 Kč. Vítězná obec je pak za ČR automaticky nominována do prestižní celoevropské soutěže Evropská kvetoucí sídla Entente Florale Europe, v rámci níž se může propagovat v mezinárodním měřítku.

Garantem ocenění Zelená stuha a spoluvyhlašovatelem soutěže Vesnice roku v Programu obnovy venkova je Ministerstvo životního prostředí. Spoluvyhlašovatelem je již od roku 1996 také Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu, z. s. (SZKT, z. s.), která sdružuje profesionály v oboru tvorby zeleně a péče o ni.

O soutěži Vesnice roku v Programu obnovy venkova
Soutěž Vesnice roku v Programu obnovy venkova je každoročně vyhlašována již od roku 1995. Jejím cílem je snaha povzbudit obyvatele venkova k aktivní účasti na rozvoji svého domova, zveřejnit rozmanitost a pestrost uskutečňovaní programů obnovy vesnic a upozornit širokou veřejnost na význam venkova, ale také snaha vyzdvihnout aktivity obcí, jejich představitelů a občanů, kteří se snaží nejen zvelebovat svůj domov, ale rozvíjejí i místní tradice a zapojují se do společenského života v obci.
V rámci soutěže, která probíhá nejprve na krajské úrovni, je udělováno několik dílčích ocenění – tzv. stuh. Modrá stuha je vyznamenáním za společenský život, bílá stuha za činnost mládeže, zelená za péči o zeleň a životní prostředí a oranžová za spolupráci obce a zemědělského subjektu.
Kontakt: Ing. Jaroslav Brzák, 605 174 701, Ing. Lucie Pančíková 602 942 943, Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu, z.s., www.szkt.cz
TOPlist
TOPlist