K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
ISSS 2020 „Nové perspektivy“

Ve světě ubylo lidské svobody

Datum: 19. 2. 2018, zdroj: OF 1/2018, rubrika: Ostatní

Život na planetě Zemi je zas o kousek méně svobodný. Alespoň to tvrdí nový Index lidské svobody, který je sestavován respektovanými zahraničními institucemi Cato Institute, Fraser Institute a Liberales Institut.

Hodnocení probíhalo podle 79 různých indikátorů, které měří lidskou, občanskou a ekonomickou svobodu. Celkově došlo k pádu celosvětové svobody z úrovně 7,05 na 6,93 na desetibodové škále (10 = maximální svoboda).

Index tak ukazuje, jak jsou reálně vymahatelná práva, která obyvatelům jednotlivých zemí teoreticky zajištují jednotlivé instituce a účinná legislativa. Analýza se zajímá především o takové oblasti jako svoboda slova, náboženského vyznání, pohybu atd. V této verzi indexu se na prvním místě umístilo Švýcarsko, které z první pozice sesadilo dosud vedoucí Hongkong.

Celosvětově dochází od roku 2008 ke snižování volnosti v oblastech svobody pohybu, vyjadřování a také v oblasti vymahatelnosti práv (právní stát a panství práva). V mnoha zemích jsou také ženy stále obyvateli druhého řádu, přičemž zdaleka nehovoříme jen o nerovnosti platů.

Index také ukazuje vysokou korelaci mezi svobodou a bohatstvím. V zemích, kde občané mají velkou osobní svobodu, mají také velkou ekonomickou svobodu a těží z toho relativně vyšší bohatství. Existuje také korelace mezi stupněm demokracie v zemi a stupněm svobody.

Česká republika se v žebříčku propadla o čtyři místa na 25. příčku. Za tímto propadem stojí hlavně pochybnosti autorů žebříčku o stabilitě českého právního systému a jeho nezávislosti. Poslední události bohužel tyto pochybnosti spíše potvrzují, než že by je vyvracely – obzvláště v ekonomické oblasti české soudnictví opakovaně selhalo při ochraně investorů a majitelů, všímají si autoři indexu.

Podívejme se ještě na výsledky našich blízkých partnerů: Polsko se propadlo o 10 míst na 32. místo, což je jeden z největších propadů v celém indexu. Důvody pro tento propad jsou celkem zjevné, pokusy polské vlády ovládnout soudní systém v zahraničí nebudí důvěru. Slovensko se propadlo o 3 místa na 33. místo, příčinou pro to je zvýšení regulačního břemene pro podnikatele. Maďarsko je pak na 44. pozici po propadu o 6 míst, zde se autorům nelíbí autoritativní přístup ke správě věcí veřejných. Z našich sousedů je na tom nejlépe Rakousko na 12. místě. Německo se po poklesu o čtyři příčky umístilo na 16. pozici.

Výsledky podobných indexů bychom neměli podceňovat, ale ani přeceňovat. Za propadem stojí v případě České republiky, ale i třeba Polska, horší výsledek v nově zavedeném indikátoru „legal gender“, jehož intepretace je dosti sporná. Česká republika má také plné skóre v ukazateli práva homosexuálů, což též neodpovídá realitě. Navíc se dle dat meziročně o celou čtvrtinu zhoršila svoboda církví a náboženských organizací, o čemž lze též vcelku dlouze polemizovat.

Pořadí vybraných zemí v Indexu lidské svobody (2017)

 1. Švýcarsko
 2. Hongkong
 3. Nový Zéland
 4. Irsko
 5. Austrálie
 6. Finsko
 7. Norsko
 8. Dánsko
 9. Holandsko
 10. Velká Britanie
 11. Kanada
 12. Rakousko
 13. Švédsko
 14. Estonsko
 15. Luxembursko
 16. Německo
 17. USA
 18. Thaj-wan
 19. Singapur
 20. Litva
 21. Malta
 22. Belgie
 23. Portugalsko
 24. Lotyšsko
 25. Česká republika
TOPlist
TOPlist