K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
ISSS 2020

Jihlava dosáhla dalšího úspěchu při vymáhání svých nároků vůči svazku obcí

Datum: 31. 5. 2018, zdroj: Magistrát města Jihlavy, rubrika: Regiony

Jihlava ukončila ke dni 31. 12. 2012 své (domnělé) členství ve Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko. Ačkoliv podle stanov Svazu i podle usnesení jeho valné hromady měl Svaz do 31. 1. 2013 vydat Jihlavě vodohospodářský majetek na jejím území v ceně více než jedné miliardy korun, dosud se tak nestalo.

Svaz majetek Jihlavě nejen nevydal, ale dokonce ho pronajímá své provozní společnosti, kterou spoluvlastní, a pobírá z něho nájemné. O toto nájemné vede Jihlava se Svazem již pět let soudní řízení u Okresního soudu v Jihlavě.

Za dobu pěti let dosáhla výše nájemného, které si Svaz protiprávně přisvojuje na úkor Jihlavy, výše 212 703 736 Kč a na úroku z prodlení 41 495 966 Kč.

Dne 24. 5. 2018 vydal Okresní soud v Jihlavě mezitímní rozsudek, jímž uznal nárok Jihlavy co do základu jako důvodný. Tímto postupem dal soud v řízení za pravdu Jihlavě. Pokud tento rozsudek nabude právní moci, bude se soud zabývat již jen výší nároku Jihlavy. Zcela stejně rozhodl soud v minulosti o nároku městyse Luka nad Jihlavou vůči Svazu, toto rozhodnutí je v právní moci a nelze se již proti němu dovolat.

Jihlava považuje toto soudní rozhodnutí za další z přelomových rozhodnutí, kterých se jí podařilo dosáhnout při vymáhání svých nároků vůči svazku obcí. Poté, co Nejvyšší správní soud přes odpor Svazu rozhodl, že svazky obcí jsou veřejnoprávními osobami (stejně jako obce) a smlouvy o jejich založení jsou veřejnoprávní smlouvy, má Jihlava i ostatní obce, které ze Svazu vystoupily, a jimž Svaz také nevydal jejich majetek, na jisto postaveno, že Svaz postupuje nezákonně, když jim majetek nevydal a obohacuje se nájemným na jejich úkor.

Je velkou otázkou, jak budou na mezitímní rozsudek reagovat členské obce Svazu. Ty až dosud odůvodňovaly obohacování se na úkor Jihlavy a pěti dalších menších obcí, které ze Svazu také vystoupily, solidaritou větších obcí s menšími.

Jihlava a další obec, Luka nad Jihlavou, připravují výzvu zastupitelstvům členských obcí Svazu, aby stav vypořádání vystoupivších obcí posoudily samy, a aby se nadále nespoléhaly pouze na informace, které jim poskytuje vedení Svazu.

Ing. Jaromír Kalina

TOPlist
TOPlist