Stromy podél silnice u Čenkova mají bílé pruhy, průjezd mladou alejí na Táborsku je bezpečnější

18. 6. 2018 Arnika Doprava

Čenkov (Malšice) – Parta dobrovolníků s místními lidmi a členy spolku Arnika v sobotu natřeli 115 stromů podél silnice z Čenkova do Dobřejic. Bílé reflexní pruhy jsou jednoduchým opatřením, které pomáhá zvyšovat bezpečnost provozu. Akci uspořádala Arnika ve spolupráci s místními obyvateli a silničáři. Uskutečnila se díky podpoře 246 dárců, kteří přispěli do sbírky Plechovka pro alej 133 tisíc korun. Zájem o sbírku ukazuje, že česká veřejnost vnímá stromy u cest a silnic jako hodnotu, kterou je dobré opatrovat. To je dobrá zpráva pro stovky stromořadí v celé zemi.

Arnika
Stromy podél silnice u Čenkova mají bílé pruhy
Stromy podél silnice u Čenkova mají bílé pruhy

S kartáči a stříkací pistolí tentokrát do aleje vyrazil tým Arniky podpořený osvědčenými dobrovolníky, kteří pomohli i v předchozích letech. Technické zázemí a propagaci akce se podařilo zajistit s podporou místní samosprávy, firmy Briklis a pana Jozefa Kluzáka z Čenkova. Všech 115 stromů účastníci natřeli v rekordním čase do sobotního odpoledne. Na nátěr kmenů bylo použito něco málo přes 38 kg bílé netoxické barvy Balakryl.

Na bílé pruhy pro stromy přispěla také Ing. arch. Věra Kučová z Národního památkového ústavu, která říká: „Aleje pokládám za zcela zásadní projev racionální a estetické kultivace krajiny, civilizační dědictví a tradici našeho kulturně-historického prostoru, tedy fenomén, na který musíme být pyšní a hlavně vlídní, i za cenu radikálních dopravních úprav, zpomalení dopravy, a podobně. Jsem moc ráda, že se jim Arnika systematicky věnuje.“

V Jihočeském kraji v posledních několika letech stromořadí podél silnic viditelně ubylo a v krajině je to vidět. Stovky stromů byly vykáceny podél silnic I. třídy kvůli rekonstrukcím vozovky, u silnic II. a III. třídy chybí za poslední rok dokonce 2 tisíce stromů zejména kvůli extrémně větrnému počasí.

Javorová alej podél silnice z Čenkova na Dobřejice je na tom zatím poměrně dobře. Z obou stran je zemědělská půda a alej je tedy významným prvkem chránícím silnici i její uživatele před nečasem v otevřené krajině. Stromy ještě nedosáhly seniorského věku a mohli bychom využívat jejich přínosů ještě desítky let.

„Stromořadí získalo nové značení a řidiči přehlednější úsek při projíždění v nočních hodinách. V dnešní době, kdy se kácí mnoho stromů pro jejich nevyhovující provozní bezpečnost, je pozitivem, že tato alej i nadále zůstává krásnou připomínkou minulých časů, a to v “novějším kabátku“. Při naší práci se snažíme najít zlatou střední cestu mezi požadavky orgánů ochrany přírody, odboru dopravy, Policie ČR, ekologickým spolkům, hlasu lidu i stromům samotným. Mnohdy to není snadné, nicméně v tomto případě si myslím, že se nám to podařilo přímo znamenitě“, říká Ing. Kateřina Řepová, arboristka a technička Správy a údržby silnic Jihočeského kraje.

Reflexní značení stromů u silnic za jednoduchý a účinný prvek pasivní bezpečnosti. S podporou dárců a dobrovolníků z celé republiky Arnika od roku 2009 natřela bílé pruhy na více než tisícovce stromů v 9 alejích ve Středočeském, Moravskoslezském, Zlínském kraji a na Vysočině.

Další informace