K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Koncept Smart City mění podobu měst a obcí

Datum: 18. 9. 2018, zdroj: ČD - Telematika, rubrika: Veřejná správa online

Koncept Smart City se stále více promítá do podoby českých měst a obcí. Inovativní přístup zlepšuje oblasti jejich „základních životních potřeb“. Nejčastěji se však inteligentní řešení uplatňují v dopravě.

P+R pomáhá přesednout z aut do vlaků

Systém parkovišť P+R je stále populárnější zejména na okrajích velkých měst nebo u vlakových nádraží. KORDIS JMK, koordinátor Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje s městem Blansko zlepšují informovanost o možnosti zaparkovat na parkovišti P+R u zdejšího nádraží. Základem je infosystém od ČD - Telematiky, který informuje o aktuální obsazenosti provozovatele parkoviště i motoristy a ti již nemusí hledat místo projížděním mezi zaparkovanými auty.

Efektivní využívání sdílených dat

Pro efektivní využití sdílených informací je důležité jejich shromažďování a vyhodnocování v jednotné datové platformě, jako je například Centrální informační systém pro dopravu v klidu zprovozněný v Českých Budějovicích. Napojení nově instalovaných parkomatů na dohledové centrum pak umožní řešit eventuální závady online nebo vyslat techniky. Také v Brně budou nově dodávané inteligentní parkomaty připojeny na dohledové centrum dispečinku Brněnských komunikací.

Robustní optická síť – základ úspěšných řešení

„Klíčovým prvkem moderní infrastruktury je rychlý internet. Disponujeme druhou největší optickou sítí v zemi a není pro nás problémem na ni připojovat celá města,“ zdůrazňuje Peter Hudák, obchodní ředitel ČD - Telematiky. „Navíc umíme pro města a obce zajistit provoz jejich aplikací v našich dokonale zabezpečených datových centrech,“ dodává. „V dopravě máme dnes za sebou řadu fungujících instalací v oblasti parkování, dohledu tunelů nebo měření rychlosti či hmotnosti vozidel v provozu. Ale naše nabídka je mnohem pestřejší,“ připomíná Hudák. Společnost dlouhodobě věnuje velkou pozornost zabezpečení internetových služeb. O jejich kvalitách svědčí mj. skutečnost, že je používá i Úřad vlády.

Když spolu chytré věci mluví

Koncept Internetu věcí (IoT) spočívá ve vzájemné komunikaci zařízení připojených do příslušné sítě a výhodou společnosti je schopnost stavět svá chytrá řešení na jakékoliv dostupné infrastruktuře. Díky IoT si vyměňují informace parkovací senzory, může být řízeno veřejné osvětlení, prováděny vzdálené odečty vody, plynu a elektřiny, sledována kvalita prostředí v budovách i mimo ně. Například izolace zateplených budov přispívá k častějšímu výskytu vyšších koncentrací CO2, což zvyšuje únavu a snižuje pozornost žáků či studentů. Řešením může být systém monitorování koncentrace CO2, který se uplatňuje právě především ve školách.

Koncept chytrých řešení pro města a obce ČD - Telematika postupně rozšiřuje. Kromě Dopravy, kam patří parkování, se věnuje i dalším základním oblastem – Bezpečnosti, Informacím, Životnímu prostředí a Budovám. Připravená řešení se počítají na desítky a jejich počet roste.

Chytrá řešení
TOPlist
TOPlist