K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
ISSS 2020 „Nové perspektivy“

DigiStrategie 2020 a DigiKatalog – projekty zaměřené na digitální gramotnost

Datum: 10. 10. 2018, zdroj: Fond dalšího vzdělávání, rubrika: Veřejná správa online

Fond dalšího vzdělávání realizuje projekty DigiStrategie 2020 a DigiKatalog. V rámci úzké spolupráce obou projektů se postupně rozvíjí online platforma PortálDigi, která podporuje rozvoj digitální gramotnosti.

DigiStrategie 2020 DigiStrategie 2020
Posláním projektu Rozvoj systémové podpory digitální gramotnosti je naplňování Strategie digitální gramotnosti ČR na období 2015–2020, jejímž gestorem je Ministerstvo práce a sociálních věcí. Projekt má za cíl posílit zájem o digitální technologie ze strany zaměstnanců státní správy, sociálních partnerů, vzdělavatelů, ale také zaměstnavatelů a zaměstnanců. Vytváří online nástroje, metodiky a analýzy ke zlepšení digitální gramotnosti a k efektivnějšímu používání digitálních technologií v běžném i pracovním životě.
DigiKatalog DigiKatalog
Projekt Rozvoj systému dalšího vzdělávání zaměstnavatelů a zaměstnanců v oblasti digitálních kompetencí připravuje online nástroj – Smart online systém, který umožní ověřit si stav digitálních kompetencí a doporučí další individuální postup pro jejich rozvoj, a to formou online kurzů či výukových videí. Projekt vychází z evropského rámce rozvoje digitálních kompetencí DIGCOMP 2.0, který definuje digitální kompetence.

Přínos projektů

V rámci obou projektů se již pracuje na tvorbě nástrojů, metodik a analýz, které zvýší efektivitu a dostupnost dalšího vzdělávání v oblasti digitální gramotnosti. Připravují se roadshow a workshopy, které budou probíhat ve všech krajích napříč republikou a jsou určeny pro představitele krajů, měst a obcí, vzdělavatele, zaměstnavatele a zaměstnance.

Popularizujeme téma digitální gramotnost a informujeme prostřednictvím PortáluDigi a facebookové stránky.

PortálDigi
Klíčovou online platformou projektů je PortálDigi. Webová stránka, která je nabitá informacemi k digitálnímu vzdělávání, digitální gramotnosti, digitalizaci a pracovnímu trhu. Jsou zde publikovány výstupy z projektů a je přístupný všem, kteří se zajímají o toto téma. Aktuálně tvoří 3 základní nástroje:
  • DigiZprávy jsou informační sekcí. Přinášejí novinky ze světa digitálních technologií, aktuality z projektů a další tématické zajímavosti.
  • DigiSlovník představuje pojmy z digitální oblasti, které doposud neměly jednotnou definici. Najdete zde výklad pojmů jako digitální domorodec nebo digitální propast.
  • V sekci DigiData naleznete souhrn statistických údajů a informací k tématu digitální gramotnost obyvatel ČR. Data jsou přínosná pro studenty, úředníky a další.
Začněte sledovat naší Facebookovou stránku DigiStrategie a mějte přehled, co se děje v oblasti digitálních technologií a digitální gramotnosti.

Projekty Rozvoj systémové podpory digitální gramotnosti a Rozvoj systému dalšího vzdělávání zaměstnavatelů a zaměstnanců v oblasti digitálních kompetencí realizuje Fond dalšího vzdělávání, státní příspěvková organizace Ministerstva práce a sociálních věcí. Je financován z Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost a státního rozpočtu ČR.

Tereza Dvořáková

TOPlist
TOPlist