K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Důvěřuj, ale prověřuj!

(Zřizované organizace pod kontrolou)

Datum: 20. 11. 2018, zdroj: Vera, rubrika: Veřejná správa online

Možná jste zaregistrovali kauzu, která koncem loňského roku prolétla tiskem a letos v červenci měla dohru. O případu jste se mohli dočíst i na stránkách Českého rozhlasu a deníku iDnes.cz.

Ilustrační fotografie

Účetní zřízených organizací v jednom severomoravském městě za 15 let zpronevěřila více než osm milionů korun. Celkem provedla několik set nezákonných operací v elektronickém bankovnictví. Peníze školních zařízení posílala na své a další účty. Podle soudu selhaly do jisté míry kontrolní orgány města. Žena však byla vnímána jako velmi erudovaná pracovnice, podezření bylo nulové. Obhájce u soudu uvedl: „Na úřadě pracovala 20 let a samozřejmě selhala. Selhal však i úřad jako takový. Nešlo o sofistikovaný podvod, dal se odhalit. Je otázkou, proč úřady nejednaly kompetentně. Škoda mohla být pro úřad menší stejně jako trest pro mou klientku,“ uvedl.

Zabraňte selhání

Jste si jisti, že se to u vás stát nemůže? Určitě se snažíte mít na úřadě i v organizacích lidi, kterým můžete věřit. Říká se ale, že příležitost dělá zloděje. Někdy osobní problémy a vhodná příležitost dokážou způsobit selhání i u kvalitního člověka. Nejlepším způsobem, jak předcházet podobným kauzám, je omezit možnosti jejich vzniku.

Vytvořte prostředí umožňující efektivní kontrolu

Odpovídající kontrolní mechanizmy mohou možnost zpronevěry minimalizovat anebo ji brzo odhalit a zamezit dalším škodám. Předpokladem dobré kontroly jsou vhodné zdroje dat a přístup k nim. Nejlepší variantou je nasazení stejného informačního systému (IS) u všech organizací. To umožní kontrolu stejným způsobem u všech. Systémem, který je možno nasadit u zřizovaných subjektů a mít perfektní přístup k jejich datům, i když na úřadě používáte jiný IS, je VERA Radnice.

Sjednoťte metodiku

Systém ale není samospasitelný. Abyste dosáhli co nejlepšího výsledku, je vhodné sjednotit metodické postupy a vykazování. Na to by mělo navázat vyškolení zaměstnanců. Ti sice tak nějak obecně vědí, co mají dělat, ale dost často nepovažují za důležité některé drobné detaily, nebo si nejsou jisti, jak řešit málo se vyskytující specifické situace a jejich operace pak nejsou správně zaznamenané.

Vyberte vhodné výstupy

Když už máte k dispozici data, je dobré zkonzultovat se svým dodavatelem softwaru výstupy ze systému a jejich vypovídací hodnotu v oblasti kontroly. Určitě Vám dá pár tipů „na co se podívat“, kde se může objevit náznak problémů. A pak už zbývá jediné:

Kontrolujte

Vytvořte si systém namátkových kontrol, kdy si v určitých časových intervalech:

  • sledujete „celková čísla“ organizace,
  • prověřujete odchylky,
  • vyberete nějaký účetní případ, kde v detailech zkontrolujete toky pěněz.

Věříme, že tato úprava procesů bude mít za následek minimalizaci finančních ztrát úřadu a zabrání obviněním vedení města z nekompetentnosti a neplnění povinnosti řádného hospodáře.

Ing. Adam Kožina, Customer Services Director, VERA, spol. s r.o.

TOPlist
TOPlist