K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Úspěšné projekty měst a obcí

Datum: 7. 1. 2019, zdroj: OF 5/2018, rubrika: Dotace

Na šest tisíc tuzemských projektů již získalo doporučení k obdržení evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), jehož administraci má na starost Centrum pro regionální rozvoj České republiky. Celkem IROP na prozatím doporučené projekty poskytne zhruba 88 miliard korun.

Častým příjemcem dotací z IROP jsou české obce a města. Program podpořil mnoho projektů, které vedly ke zlepšení kvality života v českých a moravských obcích. Nejedná se přitom jen o projekty velkého rozsahu, ať už stavebního nebo finančního. IROP podporuje i menší projekty, které jsou ale často pro život místních obyvatel zásadní. Pro ilustraci jsme vybrali několik takových úspěšných projektů, o jejichž podporu z programu IROP žádala naše města a obce.

Dopravní a přestupní terminál Rychnov nad Kněžnou

 • Žadatel: Město Rychnov nad Kněžnou
 • Výzva: 24. výzva – Výstavba a modernizace přestupních terminálů
 • Celkové způsobilé výdaje: 11 219 778,00 Kč
 • Příspěvek EU: 9 536 811,30 Kč

Popis projektu: Rychnov nad Kněžnou se dlouhou dobu potýkal s nedostatečným zázemím centrálního autobusového nádraží, které bylo nevyhovující pro potřeby cestujících i provozovatelů autobusové dopravy. Tento problém byl vyřešen díky dotaci z IROP. Nový přestupní terminál navazuje na stávající železniční stanici a umožňuje tak rychlý, plynulý, a především bezpečný přestup mezi různými druhy dopravy, a to jak veřejných dopravních prostředků, tak i individuální automobilové dopravy, cyklistů a chodců.

Bezbariérové trasy Komenského náměstí Třebíč (podél silnice II/351)

Bezbariérové trasy na Komenského náměstí v Třebíči
Bezbariérové trasy na Komenského náměstí v Třebíči
 • Žadatel: Město Třebíč
 • Výzva: 18. výzva – Podpora bezpečnosti dopravy a cyklodopravy – SC 1.2
 • Celkové způsobilé výdaje: 6 556 213,00 Kč
 • Příspěvek EU: 5 572 781,05 Kč

Popis projektu: Centrální Komenského náměstí v Třebíči se díky dotaci téměř šesti milionů korun dočkalo rekonstrukce chodníků; přibyly zde nové lampy veřejného osvětlení, semafory a lavičky. Projekt také zajistil bezbariérový přístup k celkem 21 zastávkám veřejné dopravy a dopravní signalizaci pro nevidomé osoby. Generální rekonstrukce a modernizace tohoto úseku přispěla ke snazšímu pohybu všech pěších chodců, obsahuje realizaci mnoha bezpečnostních prvků jak pro běžnou veřejnost, tak i pro osoby se sníženou schopností pohybu a orientace.

Noclehárna a denní centrum pro lidi bez domova v Rožnově pod Radhoštěm

 • Žadatel: Město Rožnov pod Radhoštěm
 • Výzva: 30. výzva IROP – Rozvoj sociálních služeb (SVL) – SC 2.1
 • Celkové způsobilé výdaje: 1 046 134,00 Kč
 • Příspěvek EU: 889 213,90 Kč

Popis projektu: Lidem v tíživé životní situaci už několik let pomáhá speciální centrum pro lidi bez domova v Rožnově pod Radhoštěm. V jeho noclehárně je k dispozici celkem 8 lůžek. Osoby bez domova zde mohou přespat každý den mezi 19.00 a 7.00. Přes den pak mohou klienti v centru využít zázemí pro osobní hygienu nebo pro přípravu jídla. Denní centrum také poskytuje sociální poradenství a pomoc s hledáním práce či bydlení nebo s vyřízením osobních dokladů. Během roku 2017 se díky tomuto poradenství podařilo šesti klientům najít zaměstnání s ubytováním a třem klientům zajistit ubytování na ubytovně.

Stezka pro cyklisty a chodce Hrachovec–Chodovice

Stezka pro cyklisty a chodce Hrachovec–Chodovice
Stezka pro cyklisty a chodce Hrachovec–Chodovice
 • Žadatel: Město Hořice
 • Výzva: 18. výzva – Podpora bezpečnosti dopravy a cyklodopravy – SC 1.2
 • Celkové způsobilé výdaje: 7 703 757,22 Kč
 • Příspěvek EU: 9 063 243,79 Kč

Popis projektu: Finanční příspěvek z IROP pomohl realizovat výstavbu nového úseku cyklostezky mezi Hrachovcem a Chodovicemi v délce 1,6 km. Díky vybudování této části komunikace budou moci občané Holovous a Chodovic bezpečně dojíždět za prací, do škol a za službami. Nová stezka odvedla cyklodopravu ze silnice I. třídy s intenzitou dopravy 10–15 tisíc vozidel za jeden den a tím tak velkou měrou zvýšila bezpečnost cyklistů i dalších účastníků silniční dopravy. Z projektu mají užitek nejen cyklisté, chodci, hendikepovaní, ale i řidiči jedoucí po zmiňované silnici. Vedlejším efektem výstavby nového úseku je zlepšení kvality životního prostředí v území realizace projektu prostřednictvím snížení emisní a hlukové zátěže.

Centrum pro regionální rozvoj ČR
Centrum pro regionální rozvoj ČR je státní příspěvková organizace řízená Ministerstvem pro místní rozvoj ČR. Již od roku 1999 je hlavní činností Centra administrace a kontrola čerpání evropských fondů. V současném programovém období (2014–2020) má na starosti administraci Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) a programy přeshraniční spolupráce. Centrum je také hostitelskou organizací celoevropské poradenské sítě pro malé a střední podnikatele Enterprise Europe Network. Dlouhodobá zkušenost s realizací projektů podporovaných EU, vlastní řídicí a organizační systémy a certifikace podle mezinárodní normy ISO 9001:2016 umožňují Centru rychle a efektivně vyhovět požadavkům jednotlivých programů i klientů při dodržení vysoké kvality.
TOPlist
TOPlist