K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
isss.online

Co den, to rybník

Datum: 13. 5. 2019, zdroj: OF 2/2019, rubrika: Životní prostředí

Ministerstvo zemědělství podpoří opravu či stavbu tisícovky rybníků a malých vodních nádrží. Rekonstrukci, obnovu, odbahnění či stavbu více než 1200 rybníků a malých vodních nádrží hodlá v následujících třech letech ministerstvo realizovat spolu se státním podnikem Lesy ČR. Již nyní se také díky resortu zemědělství každý den vybuduje půl kilometru nových vodovodů a kanalizací, v aktuálním programu to bude celkově přes 1000 kilometrů.

Ministerstvo zemědělství České republiky

Tato zpráva zazněla na konferenci, která se v Praze konala 22. března, což je Světový den vody. Tato tradice byla zahájena v roce 1993, kdy Valné shromáždění Organizace spojených národů tento den vyhlásilo Světovým dnem vody.

V České republice organizuje oslavy Světového dne vody Svaz vodního hospodářství ČR (SVH) a Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK).

Nejvyšším aktuálním veřejným zájmem je v naší zemi zajistit dostatečné zdroje vody, nejen pro zásobování obyvatelstva pitnou vodou, ale i pro klíčové sektory našeho hospodářství, včetně opatření podporující zadržení vody v krajině. K dosažení uvedených cílů byl vedením SVH a SOVAK zpracován dokument Programové priority ve vodním hospodářství po roce 2020, se kterým byly seznámeny rozhodující resorty – Ministerstvo životního prostředí a Ministerstvo zemědělství.

„Čekají nás náročné roky, protože extrémy počasí způsobené změnou klimatu se budou prohlubovat. Vodohospodářský sektor čekají zásadní změny, s cílem zajistit dostatek pitné vody pro obyvatelstvo, ale také chránit před vodou v případě povodní. To si vyžádá nemalé investice, ale také zásadní systémové změny v hospodaření s vodou,“ řekl na konferenci ministr životního prostředí Richard Brabec.

„Voda je pro nás absolutní prioritou, do konce volebního období plánujeme opravit, rekonstruovat či odbahnit 750 rybníků a malých vodních nádrží, dalších 100 postavíme úplně nových. Lesy ČR plánují ve stejném období 73 nových vodních nádrží a dalších 292 obnoví či opraví. Celkem je to 1215 rybníků za tři roky. Dalo by se tedy říct, že co den, to jeden rybník,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman s tím, že jen ministerstvo dá na tyto investice zhruba 500 mil. Kč ročně.

Další peníze směřuje Ministerstvo zemědělství na rozvoj veřejných vodovodů v obcích a napojení na systémy a vodní zdroje s dostatečnou kapacitou. V nejbližších letech na to má připraveno přibližně 6 mld. Kč.

„V současnosti každý den vybudujeme půl kilometru nových vodovodů a kanalizací, v aktuálním programu to bude celkově přes 1000 kilometrů. Ročně se díky tomu nově na veřejný vodovod či kanalizaci připojí 10 tisíc obyvatel,“ uvedl ministr Toman.

Do zavlažovacích soustav investuje resort zemědělství každý rok přibližně 100 mil. Kč a na protipovodňová opatření jde 1 mld. Kč ročně. Od roku 2015 Ministerstvo zemědělství poskytlo k omezení následků sucha a k řešení nedostatku vody celkem již zhruba 29 mld. Kč.

V současnosti Ministerstvo zemědělství připravuje také stavbu nových přehradních nádrží v regionech, které jsou nedostatkem vody ohroženy nejvíce. Zahájeny jsou práce na zvýšení hladin Novomlýnských nádrží, kde akumulovaná voda poslouží závlahám i k zaplavování lužního lesa.

Prvním čtením ve Sněmovně prošel návrh na zjednodušení výstavby malých vodních nádrží a terénních úprav k zadržení vody na soukromých pozemcích.

TOPlist
TOPlist