K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
isss.online

Smart Prague: od konceptu k realizaci

Datum: 14. 6. 2019, zdroj: VSOL 2/2019, rubrika: Veřejná správa online

Před českou metropolí stojí nové výzvy. Jak se postavit k rozvoji veřejného prostoru udržitelným způsobem, který přinese obyvatelům větší komfort a nové služby? Jak reagovat na rostoucí počet obyvatel, a tedy větší nároky na infrastrukturu města? Zodpovědět tyto otázky pomáhá Praze městská společnost Operátor ICT, jejímž úkolem je testování a zavádění inovací do života města. Řada technologických novinek je zaváděna do městského prostoru v režimu pilotního provozu, který zaručí otestování technologie, a teprve po vyhodnocení jejích přínosů se rozhoduje o jejím případném plošném rozšíření.

Klíčem k úspěchu je spolupráce, otevřenost a sdílení

Klíčové pro úspěch Smart Prague 2030 je zapojení městských společností a městských částí stejně jako spolupráce s akademickým sektorem. Operátor ICT plní v celém procesu roli manažera. O realizaci jednotlivých projektů rozhodují orgány města, které využívají především doporučení Komise Rady hl. m. Prahy pro rozvoj konceptu Smart Cities v hl. m. Praze složené ze zastupitelů města napříč politickou reprezentací a vybraných expertů a expertek.

Energetický ekosystém: zavádění úsporných řešení v městských budovách

Operátor ICT nyní pracuje na komplexním řešení a nabídce služeb v oblasti energetického managementu. Na základě zkušeností z pilotních projektů nastavuje své produkty pro další partnery z oblasti veřejné správy či pro městské části. Pomocí vlastní metodiky a na ni vázaného softwaru může nabídnout kompletní přípravu a řízení energeticky úsporných projektů v budovách jak památkově chráněných, kde má zkušenosti s použitím metody EPC či energetickým managementem, tak i v budovách mimo památkovou péči, kde je možnost výměny oken, zateplení obálky budovy a také úpravy a řízení technologií, kde je opět možnost využití EPC a energetického managementu.

Datová platforma Golemio jako srdce konceptu Smart Prague

Golemio, datová platforma hlavního města Prahy, má klíčový strategický význam, protože propojuje všechny oblasti, a je tak srdcem všech dalších inovačních projektů. Rozhodování na základě datové analýzy je dnes pro město životně důležité. A právě celoměstská datová platforma umožňuje poprvé v historii vyhodnocovat a interpretovat městská data jako celek. V rámci společnosti Operátor ICT proto vznikl kvalitní tým lidí, který se městskými daty zabývá a má k tomu potřebné nástroje.

Vlastní nástroje a nabídka služeb

Datová platforma začíná v letošním roce nabízet své služby pro městské části, realizuje projekty ve spolupráci s městskými společnostmi, ale také spolupracuje s malými i velkými podniky, které jsou ochotny spolupracovat při poskytování a analýze dat v rámci města. Mezi současné nabízené služby patří odborné konzultace, tvorba pravidel a detekce nastavení, vizualizace a reportingy, veškerá práce s open daty v rámci veřejné správy a další služby. Operátor ICT disponuje vlastním týmem datových specialistů, kteří jsou schopni reálně posoudit příležitosti datových sad a jejich efektivní využití.

Multikanálový odbavovací systém – komplexní řešení veřejné dopravy

Jedním z hlavních projektů společnosti Operátor ICT je tzv. Multikanálový odbavovací systém, který v průběhu roku 2018 kompletně modernizuje, sjednocuje a liberalizuje systém odbavování v Praze a Středočeském kraji. Operátor ICT je hlavním tvůrcem a manažerem projektu ve spolupráci s DP hl. m. Prahy, Ropidem, Českými drahami, Středočeským krajem a dalšími partnery.

Digitalizace nosičů, přímý online prodej a moderní technologie

Projekt zahrnuje několik realizačních částí – kompletní management dopravní a městské karty, odbavovací systém včetně všech zařízení, zprovoznění online prostředí pro nákup dopravních kupónů nebo mobilní aplikaci pro pohodlný nákup krátkodobých jízdenek v rámci veřejné dopravy. Po zprovoznění všech částí systému se Operátor ICT zabývá dalším rozvojem, pracuje na zlepšení pro uživatele a v rámci e-shopu a mobilní aplikace připravuje nové služby, např. možnost nakupovat dlouhodobé kupóny přes mobilní aplikaci, využívat aplikaci jako nosič nebo integrovat do aplikace Google Pay a Apple Pay.

Mobilní aplikace jako nosič dopravních kupónů

Aplikace vyhledá dopravní spojení podle vaší polohy a doporučí nejlevnější jízdenku s platností 30 minut až 3 dny pro cestu veřejnou dopravou v rámci Pražské integrované dopravy (PID). Výhodou aplikace je schopnost pracovat s aktuálními informacemi o dopravě v rámci PID, a to včetně výluk a mimořádností. Máte jistotu, že aplikace vyhledala nejrychlejší možnou cestu. Zaplacení jízdenky probíhá pomocí uložené platební karty, pomocí aplikace Masterpass nebo v blízké budoucnosti i s využitím Apple Pay/Google Pay.

Aplikace dále zobrazuje přehled parkovišť P+R a jejich aktuální obsazenost. Další šikovnou funkcí je nákup až deseti jízdenek najednou, které si cestující aktivuje podle potřeby. Zakoupenou jízdenku můžete navíc předat dalšímu uživateli. Aplikace je vhodná pro všechny české i zahraniční návštěvníky Prahy, kteří chtějí bezstarostně cestovat po Praze. Aplikace je ke stažení zdarma v App Store a Google Play. Více na app.pidlitacka.cz.

Nabídka integrace systému a vývojových služeb

Rozvoji projektu se nově věnuje tým strategického rozvoje a obchodu. Operátor ICT zároveň plánuje své zkušenosti, infrastrukturu, vývojové kapacity či řízení projektu nabídnout do dalších regionů. Cílem Operátora ICT je oslovit další kraje a nabídnout realizaci dopravně-odbavovacího systému včetně inovací dopravní karty např. formou pre-paid ve vazbě na mobilní aplikace města, přehlednou a rychlou správu městských poplatků, služeb v návaznosti na rozvoj a strategii v oblasti e-governmentu.

Záměrem společnosti Operátor ICT je nově stanovený standard dopravního odbavování nabídnout co nejširší veřejnosti v rámci celé ČR. Projektový tým Operátora ICT je připraven tento revoluční odbavovací systém modifikovat pro potřeby dalších krajů. Zároveň nabízí spolupráci v rámci zavádění inovací, poskytnutí vývojových kapacit například pro zavedení mobilních aplikací, které souvisejí s dopravou nebo správou města.

TOPlist
TOPlist