K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Parkuj, kde můžeš! Jde to i chytře a v klidu

Datum: 8. 8. 2019, zdroj: OF 3/2019, rubrika: Veřejná správa online

I když v posledních letech roste obliba hromadné dopravy, individuální automobilová doprava si drží své nezastupitelné místo. Jedním z velkých problémů, který s sebou však přináší, je parkování. S největšími obtížemi se potýkají velká města, ale problém zaparkovat je stále běžnější i v menších městech a obcích.

Parkování nemusí být soubojem mezi rezidenty a dojíždějícími

Při parkování na sebe často narážejí protichůdné zájmy rezidentů na jedné straně a návštěvníků, respektive těch, kteří potřebují zaparkovat v dané lokalitě z pracovních důvodů, na straně druhé. Ke každému problému ale existuje řešení. ČD – Telematika již má v rámci konceptu Smart City po celé České republice v segmentu dopravy řadu úspěšných instalací. V oblasti parkování je vrcholem nabídky Centrální informační systém (CIS), který dokáže právě skloubit potřeby rezidentů, abonentů i návštěvníků, ať už se jedná o dlouhodobé, nebo krátkodobé parkovací oprávnění. CIS je komplexní řešení správy parkování ve městech včetně napojení parkovacích automatů na dohledové centrum nebo kontroly dodržování pravidel. Kontrola probíhá typicky kamerovým vozidlem, doplnit ho mohou městští strážníci s mobilní aplikací. CIS poskytuje zpětnou vazbu o obsazenosti, což umožňuje reagovat na aktuální potřeby města i řidičů.

Oceněné řešení pro města i firmy

Systém funguje i za zhoršených podmínek či v noci a umí také rozpoznat odcizené auto. Navíc je uživatelsky velmi komfortní, lze například na dálku prostřednictvím virtuálních parkovacích hodin prodloužit dobu parkovacího oprávnění. CIS díky své architektuře také umožňuje integraci s dalšími městskými systémy. Již více než tři čtvrtě roku funguje Centrální informační systém pro dopravu v klidu v Českých Budějovicích. V soutěži Parkoviště roku 2018 získala tato instalace v kategorii Nástroje a inovace druhé místo. A na kongresu Evropské parkovací asociace byl CIS dodaný a nainstalovaný ČD-Telematikou v Českých Budějovicích doporučen jako vhodné řešení pro organizaci a správu parkování ve městech.

Inteligentní parkovací systémy ale využívají čím dál více i firmy, zejména ty s velkým provozem ve svých areálech. Jedním z příkladů je výrobna firmy CS Beton ve Velkých Žernosekách s instalovaným chytrým řešením pro logistiku uvnitř areálu včetně vyvolávacího systému vozidel podle registračních značek.

ČD-Telematika pečlivě dbá na to, aby její řešení byla opravdu funkční a přinášela reálná zlepšení. Počet úspěšných instalací i proto neustále roste a také nabízené portfolio v rámci konceptu Smart City se postupně rozšiřuje.

TOPlist
TOPlist