K poskytování služeb, analýze návštěvnosti a personalizaci reklamy se využívají soubory cookie. Informace o použití webu mohou být sdíleny s dalšími partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Platby kartou na úřadech šetří čas i peníze

Datum: 18. 10. 2019, zdroj: OF 4/2019, rubrika: Veřejná správa online

Česká republika patří po severských státech k zemi s nejvyšší oblibou placení kartou v Evropě. Platba kartou se mimo jiné díky moderním technologiím stává nejjednodušším způsobem placení pro občany a zároveň velmi pohodlným způsobem přijímání plateb, protože odpadá starost se zpracováním hotovosti. Své pevné místo si začíná nalézat také na úřadech a u městských institucí.

Ilustrační obrázek

Velkým mezníkem v oblastí akceptace karet byl rok 2015, kdy došlo k regulace mezibankovního poplatku, která umožnila citelné snížení provizní sazeb za zpracování transakcí platební kartou. Díky tomu se platební terminály významně rozšířily napříč odvětvími. Rozšíření akceptace platebních karet podpořilo také to, že ve většině případů již není nutný nákup zařízení, ale banky jej poskytují za symbolický poplatek nebo případně zcela zdarma.

Pavel Seidl z Československé obchodní banky, která je v ČR největším poskytovatelem služeb akceptace platebních karet z hlediska počtu i objemu procesovaných prostředků upřesňuje, jak k této službě přistupují obce a města, co jim to může přinést a jak to vypadá například s trendy v oblasti bezkontaktních plateb v MHD.

„Nejčastější požadavek na zajištění akceptace karet souvisí s možností úhrady správních poplatků nebo také např. parkovaní.“

„V poslední době vidíme potenciál pro další rozšíření sítě platebních terminálu segmentu služeb občanům, v této oblasti již zajišťujeme akceptaci platebních karet na více než 1200 terminálech. Tato síť se nadále rozrůstá a díky tomuto rozvoji je umožněno platit kartou na úřadech, v městských institucích.“

Na otázku, co obce a města nejčastěji poptávají, Seidl odpovídá: „Nejčastější požadavek na zajištění akceptace karet v této oblasti evidujeme zejména na zajištění možnosti úhrady správních poplatků nebo také např. parkovaní a pokut. Městské samosprávy se tímto krokem snaží zvýšit komfort pro své občany a návštěvníky. Těm na oplátku možnost platby kartou zajišťuje vyšší úspěšnost při okamžité úhradě poplatků, snižuje časovou náročnost na odbavení žadatele a omezuje náklady na zpracování hotovostních plateb.

Hlavní přínosy akceptace karet pro města a obce
  • větší komfort pro občany – zrychlení obsluhy, podpora bezkontaktního placení
  • okamžité připsání částky na účet města
  • schopnost rozlišovat účel platby – včetně jejího připsání na různé účty
  • vyšší objem včas uhrazených poplatků
  • snížení počtu pohledávek a administrativy spojené s vymáháním poplatků
  • výrazně nižší potřeba hotovosti a manipulace s ní v úřadě
  • snížení nákladů za práci s hotovostí (manipulace/převoz)
  • nízké náklady na provoz
  • možnost využití přenosných terminálů (např. pro kulturní či charitativní akce)
  • dotváří image moderního úřadu

Řešení, která umožňuji úhrady za služby a správní poplatky na přepážkách, jsou dnes již standardně realizovány. Pro tyto potřeby je možné v rámci doplňkových služeb rozšířit platební terminál o zadání identifikačního čísla k platbám, připsání plateb v rámci jednoho platebního terminálu na více účtů podle druhu platby (např. platby za správní poplatky a platby za komunální odpad). Stejně lze rozlišovat také účtování poplatků, které může probíhat na rozdílný účet oproti účtu, na který se připisují platby. Tato služba umožňuje větší přehlednost a rychlejší zpracování těchto transakcí.

„V rámci jednoho platebního terminálu je možné připsání plateb na více účtů podle druhu platby (např. platby za správní poplatky a platby za komunální odpad).“

Dalším možným řešením jsou komplexní samoobslužné platební terminály, které jsou využitelné v parkovacích automatech, ale např. také v dopravě. Samostatným tématem je v poslední době umožnění provádění pravidelných plateb za služby na webu nebo tzv. „portálu občana“.

Bezhotovostní platby kartou se začínají stále více prosazovat v městské hromadné dopravě. Jaký je zde aktuální vývoj? „Zajišťujeme akceptaci platebních karet v Pražské MHD, kde cestující mají možnost zakoupení jízdenek platební kartou přímo v tramvajích, kdy cestující zvolí typ jízdenky a následně ji uhradí bezkontaktní platební kartou. Cestující tedy nemusí „lovit“ drobné a nakupovat jízdenky u řidiče, ale zakoupí je přímo po nástupu do vozu. Toto řešení mimo jiné také zajišťujeme v Plzeňské, Liberecké nebo v Ostravské MHD. V Ostravské MHD, jakožto v prvním krajském městě, se jedná o komplexní systém odbavení a nákup jednorázových jízdenek. Toto řešení je v českých podmínkách zcela unikátní“, uzavírá Seidl.

Jiří Coufal

TOPlist
TOPlist